Egy Facebookon terjedő kép szerint Barack Obama akkori amerikai elnök és Melinda Gates 2015-ben személyesen ellenőrizték a koronavírusos álhírekben rendre felbukkanó vuhani laboratóriumot és egyik projektjét. A fotóval két gond van: nem Vuhanban készült, és nem is a mostani járványt okozó vírus kapcsán. A rajta látható két nő közül pedig egyik sem Bill Gates felesége.
A koronavírusos álhírek egyik visszatérő eleme, hogy a járvány "valójában" egy laboratóriumból indult, méghozzá a kínai Vuhan városából, ahol már régóta kísérleteznek a világjárványt okozó vírussal – ilyesmik azonban, legalábbis az eddig megjelent hatósági vizsgálatok és bizonyítékok alapján, nem történtek.
A konteógyártók viszont nem hajlandók elfogadni az igazságot, és minden apróságban a szándékosságot vélik felfedezni. Ez történik most egy 2015-ből származó fotóval is, amely már szinte minden közösségi platformon terjed. A képről azt állítják: ez az első, amely bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a koronavírus ember alkotta kórokozó – ráadásul nem csak kínaiak, hanem egy kínai-amerikai összeesküvés áll mögötte.
A "hírhez" kapcsolt fotón szerepel Barack Obama, továbbá az amerikai járványügy központi figurája, Anthony Fauci, aki napjainkban is aktívan küzd a koronavírus ellen. Egyesek Melinda Gatest, Bill Gates feleségét is felfedezni vélik a képen.
A hazugság kitalálói egyrészt azt állítják, hogy a kép szereplői 2015-ben együtt keresték fel a vuhani víruslabort, hogy a titkos denevéres projektről érdeklődjenek. Ez azonban nem igaz: bár Obama és Fauci valóban rajta vannak a fotón, a kép igazából 2014-ben készült, de nem Vuhanban, hanem az amerikai Országos Egészségtudományi Intézet (NIH) víruskutató központjában – írja a Snopes.
A Fauci mellett álló nő ráadásul nem Gates felesége, hanem Sylvia Burwell, korábbi amerikai egészségügyi miniszter. A fehér köpenyes tudós pedig Nancy Sullivan, a biológiai kutatórészleg vezetője, aki éppen az ebolaoltással kapcsolatos tudnivalókat magyarázza Obamáéknak. Sullivan egyébként blogbejegyzésben is megemlékezett a látogatásról, ami a mai napig elérhető a kutató honlapján.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.