Szép kijelző, minőségi készülékház, korrekt kamerák, remek üzemidő, barátságos árcédula – papíron minden adott a sikerhez. Megnéztük, mit tud a gyakorlatban a kínai gyártó új középkategóriás okostelefonja, a Redmi Note 9 Pro.
Az akkumulátoroktól a mobilokon át a porszívókig rengetegféle terméket kínáló Xiaomit ma már egyre szélesebb körben ismerik, ám Redmi viszont egyelőre talán még nem olyan közismert. Pedig lényegében ugyanarról van szó: a Xiaomi külön márkajelzéssel, Redmi néven hozza forgalomba az igazán széles tömegeknek szánt elérhető árú mobiljait.
Nemrégiben volt szerencsénk alaposan kipróbálni a 60-70 ezer forintos kategóriában versenyző Redmi Note 8T-t, amivel nagyon elégedettek voltunk, most pedig a kicsit drágább, de cserébe többet is ígérő Redmi Note 9 Pro kerül terítékre.
Minőségi
Ha vakteszten egy laikus kezeibe nyomunk egy 380 ezer forintért csúcskategóriás Xiaomi Mi 10 Prót és egy alig több mint negyedennyibe kerülő Redmi Note 9 Prót, akkor tesztalanyunk első blikkre nehezen tudja megmondani, hogy melyik lehet a drága mobil, és melyik az olcsó testvére. A minőségérzet nagyon rendben van, az új Redmin nem érződik a spórolás.
Elöl és hátul is Gorilla Glass 5 üveget kapunk, azt pedig lényegében észre sem lehet venni, hogy a két üveg közötti keret ezúttal nem fémből, hanem matt felületű műanyagból készült. Az esetünkben Interstellar Grey fantázianevű színű (szürke) hátlap nagyon jól mutat, az viszont már más kérdés, hogy a legújabb trendeknek megfelelően ez a tükörként is használható borítás nagyon könnyen összemaszatolódik. Kedves gesztus, hogy egy átlátszó szilikontok is alapáron jár a telefon mellé, kevésbé kedves, hogy headsetet nem kapunk.
A bal oldalról kipöckölhető kis tálcán két nanoSIM és egy microSD fér el egymás mellett, vagyis nem kell választanunk, hogy több SIM-et vagy memóriakártyát szeretnénk használni. Az ellentétes oldalon állítható a hangerő, a süllyesztett bekapcsológombba rejtett ujjlenyomat-szenzor pedig bár nem olyan trendi, mint a kijelzőbe szerelt hasonló megoldások, villámgyorsan és tévedhetetlenül teszi a dolgát.
A felső élre került az infravörös port, ami a gyárilag feltelepített Mi Távirányító alkalmazás révén nemcsak a tévét, hanem lényegében bármilyen kompatibilis készüléket képes távirányítani. Alul egy jack dugaljt, egy USB-C-portot, valamint egy ötlyukú hangszórót találunk. Utóbbi közepes minőségű, és mivel nincs társa, a sztereó kihangosítást elbukjuk. Vízállóság nincs, ellenben nanobevonat gondoskodik arról, hogy például a felfröccsenő víz ne tegyen kárt a technikában.
Kijelző
A 209 grammos tömegével könnyűnek nem mondható Note 9 Pro előlapját egy 6,67 colos képátlójú érintőkijelző uralja. A sík felületű, sarkaiban lekerekített panel a legújabb divatirányzatnak megfelelően 20:9 képarányú, vagyis a megszokottnál kicsit hosszúkásabb kialakítású. A 2400x1080 pixeles felbontás teljesen rendben van, és remek dolog, hogy még a HDR10-es nagy dinamikatartományról is gondoskodott a gyártó.
A drágább mobilokból ismert OLED kijelzők kirobbanó színeit és végtelen kontrasztarányát ezúttal nem kapjuk meg, azonban az IPS LCD panel képminősége így is kiválónak mondható, valamint a fényerőt sem érheti kritika. Az alaphelyzetben gyári fóliával védett képernyő felett egy vékony hangszóróra, valamint egy apró értesítő LED-re lehetünk figyelmesek.
A kávák kellemesen vékonyak, de azért az ugyanekkora méretű kijelzős Mi 10 Pro készülékháza a még sokkal vékonyabb kávák miatt láthatóan és érezhetően kisebb. A felül középen elhelyezett frontkamera 16 megapixeles felbontású és korrekt minőségű szelfiket rögzít, viszont negatívum, hogy a háttérvilágításos kijelző miatt körülötte bizonyos szögekből fényerőváltozás tapasztalható.
Kamera
A hátoldalból kiálló kameramodul központi egysége egy 64 megapixeles egység, mely alaphelyzetben kiváló minőségű 16 megapixeles pixelösszevonásos felvételeket készít. Lehetőség van 64 megapixeles képeket készíteni, de ezek nem sok hozzáadott értéket képviselnek, lassabban mentődnek el, és sokkal több helyet foglalnak.
A 0,6x-os zoomot biztosító 8 megapixeles nagylátószögű kamera is jó minőségűnek mondható, és még torzításcsökkentéssel is rendelkezik. A felhasználói felületen ugyan ott a 2x-es zoom virtuális gombja, azonban a telefonban nincs zoomkamera, a 2x-es nagyítás egyszerű digitális trükk.
Megannyi riválissal ellentétben az 5 megapixeles makrókamera ezúttal sokkal több egyszerű helykitöltésnél és marketingfogásnál, a közeli felvételek meglepően jó minőségűek, amiben többek közt az autofókusznak is komoly szerepe van. A negyedik kamera egy 2 megapixeles modul, mely az elmosott hátterű portrék készítésekor segít a képalkotásban, nem kiugróan jó, de bőven vállalható hatékonysággal.
Nappali fénynél az összes kamera jól teljesít, sötétben viszont érződik, hogy ez nem egy csúcskategóriás telefon. Ettől függetlenül adott esetben jó szolgálatot tesz az éjszakai mód, viszont kár, hogy csak a főkamera támogatja ezt a funkciót. A haladó fotósoknak ott a sok kézi beállítási lehetőséget felvonultató Pro üzemmód, ezenkívül pedig a 4K / 30 fps videófelvevő, illetve a 960 fps sebességű szuperlassítás mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Szoftver, hardver
Már a dobozon ott az állítólag nem trollkodásból kihelyezett felirat, hogy ezen a telefonon könnyen elérhetők a Google alkalmazásai. (Vagyis a Xiaomi gyorsan tisztázza, hogy a Huaweitől eltérően nála nincsenek ilyen jellegű problémák.) Az Android 10 operációs rendszerre ezúttal a MIUI 11 felhasználói felület lett ráhúzva, ami az egyszerű használatot és nem annyira a túlburjánzó szolgáltatásokat kedvelők körében számíthat népszerűségre. A rendszer támogatja a sötét módot, de mivel nem OLED, hanem LCD kijelzőhöz van szerencsénk, az ebben rejlő energiaspórolási lehetőség ezúttal nem játszik.
A 8 magos Snapdragon 720G jelenleg az egyik leggyorsabb középkategóriás chipset, melynek teljesítménye nemcsak a szürke hétköznapokban, hanem a játékos percekben is bőven elegendő. Ehhez hasonlóan a 6 GB RAM-ot és a 128 GB flashmemóriát sem érezzük kevésnek.
Ráadásul a chipkészlet fogyasztása sem túl magas, ami az 5020 mAh kapacitású akkumulátorral kombinálva adott esetben akár 2 napos használati időt is lehetővé tesz. Vezeték nélküli töltést nem kapunk, de ezért bőven kárpótol az alapáron járó 33 W-os vezetékes töltő, amivel 30 perc alatt közel 80 százalékra tölthető az akkumulátor.
Említést érdemel továbbá az ac szabványú wifi, az 5.0-s Bluetooth, az NFC, az USB OTG, illetve az FM rádió.
Konklúzió
+ : általánosan kiváló minőség, nagy és szép kijelző, fürge működés, korrekt kamerák, hosszú üzemidő, gyorstöltés, jól eltalált ár. –: nagy tömeg, kicsit vastag kávák, nincs optikai zoom és sztereó kihangosítás. |
A Redmi Note 9 Pro jelenleg az egyik legjobb ár-érték arányú okostelefon, mely messze nem negyedannyi tudással bír, mint a nála négyszer drágább csúcsmobilok. Néhány kompromisszumot kell csak megkötnünk a barátságos árcédula ellenében, és ezek egyike sem túl vészes. 100-110 ezer forint magasságában ma ez az egyik, ha nem a legjobb középkategóriás okostelefon.
A riválisok közül a Samsung Galaxy A51 drágább 10-20 ezer forinttal, kevesebb a memóriája, és bár OLED a kijelzője, kicsit kisebb méretű. A fürge chipsetes és szerényebb kijelzős Huawei P40 Lite jó vétel lehet 10-20 ezer forinttal olcsóbban, de csak akkor, ha nem bánjuk a Google-szolgáltatások nélküli életet.
Házon belül 40 ezer forinttal olcsóbb a Redmi Note 8T, 50 ezer forinttal többért pedig már OLED kijelzős és 108 megapixeles kamerás Xiaomi Mi Note 10 is kapható.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.