Tech hvg.hu 2020. július. 05. 16:10

Több mint tízezer éves okkerbányára bukkantak a víz alatt

A világ egyik legrégebbi bányáját találhatták meg búvárok Mexikó partjainál.

A Quintana Roo-i tagállamhoz tartozó három vízalatti barlangot - amely egy bányarendszer része - 2017-ben kezdték el felfedezni, a kutatók pedig most publikálták tanulmányukat róla a Science Advances folyóiratban. Kiderült, hogy a területen már 12 ezer évvel ezelőtt folytatott bányászati tevékenységet a mai ember őse, méghozzá a sárgás-vöröses színű okkert bányászhatták.

Feltételezhetően a barlangok tetejéről lelógó cseppkövekkel ástak az itt élők, akik az okkert több célra használhatták fel. Testfestésre, barlangrajzok készítésére, de akár gyógyító szerekként is alkalmazhatták, sőt, magas arzéntartalma miatt az okker akár rovarriasztóként is funkcionálhatott a párás, esőerdős vidéken - mondja Brandi MacDonald a Missouri Egyetem szakértője. A barlangokban emberi csontokat is találtak, egy tinédzser lány 12 ezer 500 éves csontjait, akit Naiára kereszteltek.

SAM MEACHAM / CINDAQ / AFP

A kutatók szerint a La Minának nevezett területen kétezer évig működött a bányászat. A tenger körülbelül 7000 évvel ezelőtt öntötte el ezt a részt.

(ScienceMag)

Hirdetés