Az Egyesült Államokban a rendőrök már egy ideje használják az arcfelismerő technológiát, hogy minél több bűnözőt sikerüljön elkapniuk. A detroiti tapasztalatok szerint a rendszer nem annyira tökéletes, inkább tökéletesen használhatatlan.
Az utóbbi időben egyre többen emelték fel a szavukat az arcazonosítás ellen. Az IBM június elején jelentette be, hogy teljesen felhagy a saját rendszere fejlesztésével, nem sokkal később az Amazon is megtiltotta a rendőröknek, hogy használják a szoftverét, Bostonban pedig a város vezetése tiltotta meg a technológia használatát a bűnüldöző szerveknek.
A döntés okaként minden ilyen esetben azt nevezték meg a szervezetek, hogy sem technológiai, sem szabályozási oldalról nem biztosított, hogy az arcfelismerést a hatóságok ne tömeges megfigyelésre, faji profilozásra, alapvető emberi és szabadságjogok megsértésére használják. Arról nem is beszélve, hogy a technológia sokszor téved. Hogy mennyire, arról most Detroit rendőrfőnöke számolt be.
James Craig szerint az általuk alkalmazott arcfelismerő technológia az esetek 96 százalékában nem vagy tévesen ismerte fel a gyanúsítottakat, vagyis majdnem minden ügy megoldatlan maradt, amikor az egyenruhások erre a megoldásra támaszkodtak – írja a Motherboard.
Craig egy nappal azután nyilatkozott így, hogy az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (American Civil Liberties Union, ACLU) panaszt nyújtott be a detroiti rendőrségnek, mert januárban a rendszer tévedése miatt tartóztattak le egy színesbőrű férfit, Robert Williamet. Az ACLU által benyújtott panasz szerint a rendszer összetévesztette a férfit egy bolti tolvajjal, aki másfél évvel korábban órákat lopott egy áruházból. A férfit a saját udvarán, felesége és gyermekei szeme láttára tartóztatták le. Bár az már másnap kiderült, hogy félreértés történhetett, a vádat csak később ejtették ellene.
[A Nagy Testvér új technológiái: Lassan elfelejthetjük, hogy név nélkül állunk kint egy tüntetésen]
A szervezet szerint Craig nyilatkozata nem más, mint egy beismerés, hogy az arcfelismerő rendszer nem működik, és tévedésekhez vezethet. Ha pedig működne, azzal egy demonstráción vissza lehetne élni.
A szoftvert fejlesztő DataWorks Plus szerint ők nem vezetnek statisztikát a rendszer működéséről, és nem is tanítják meg a rendőröknek a használatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.