Tech hvg.hu 2020. július. 01. 17:03

A jobb arcmaszkok tényleg védenek a fertőzések ellen, itt a bizonyíték

Látványos kísérletben mutatták be amerikai kutatók, hogy az egyes arcmaszkok mennyire hatékonyak a fertőzések elleni harcban. Az eredmény több szempontból is érdekes.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Ha arcmaszkot viselünk egy járvány idején, nagyban csökkenthető annak az esélye, hogy mi is elkapunk valamilyen kórságot. E gyakorlatot betartva pedig másokat is védhetünk - ezt alighanem mindenki tudja, sokan azonban mégsem hisznek a szakembereknek.

Részben ezért végzett el egy érdekes kísérletet a Floridai Atlanti Egyetem (FAU), melyben egy próbababa, egy ködkamra, lézerfény, továbbá mesterségesen előállított köpet (azaz a tüsszentéskor/köhögéskor keletkezett mikrocseppek segítségével) igyekeztek bemutatni, mennyit is ér egy jó arcmaszk.

A LiveScience oldalán is bemutatott kísérlet eredménye sokatmondó: gyakorlatilag minden arcmaszk képes lecsökkenteni azt a távolságot, amennyit a köpet “utazhat”, ha kikerül az ember szájából. A maszkok anyagát nézve viszont komoly eltérés mutatkozik a megtett távolságok közt.

A szakemberek azt találták, hogy a maszk nélkül tüsszentő/köhögő embertől akár 3,7 méterre is eltávolodhat a váladék. Az egyszerű fejkendők szintén nem túl hatékonyak: ha ilyenben köhög/tüsszent valaki, a nagyobb részt láthatatlan cseppek

1 métert is megtehetnek.

A pamut, többrétegű szájmaszkok ezzel szemben nagyon jól védenek, a köpet általában csak néhány centire jut el. A pormaszkok is hatásosnak tűnnek, a cseppek itt mindössze 20 centiméterig jutottak a köhögő baba fejétől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.