Tech hvg.hu 2020. június. 26. 10:03

Munkába állt az első robotlajhár, a veszélyes és a veszélyben lévő állatokat is figyeli

A tudományos munkára készített robotok nem mindegyikének kell gyorsnak lennie. Néha az a legjobb, ha kifejezetten lassúak. Mint a lajhárok.

Egy lajhár sebességével mozgó, és majdnem úgy is kinéző robottal állt elő a Georgia Tech, amely válogatott feladatokra tervezi bevetni elektronikus jószágát: vele figyelnék a kipusztulás közelébe került állat-, és növényfajokat, de a fejlesztés az éghajlat változásait is szemmel követné.

A fejlesztést bemutató Engadget szerint a robotlajhár nem nagyobb a rendes lajhároknál, kifeszített kábeleken közlekedik, a működéshez szükséges folyamatos energiát pedig a burkolatára szerelt napelemek biztosítják. Első küldetésének helyszíne az atlantai botanikus kert lesz, ahol durván 30 méteres magasságig emelik, hogy figyelje a növényeket.

Kitalálói szerint a SlothBot (merthogy ez a neve) a mezőgazdaságban is jó szolgálatot tehet, ugyanis csak a mozgásában lassú; a benne lévő érzékelőknek hála több mindent lát, amit a hús-vér megfigyelők csak később vennének észre, amikor megtörtént a baj. A fejlesztők példaként említették a termést dézsmáló rovarokat és a növényt veszélyeztető betegségeket.

A SlothBotot 3D-nyomtatóval állították elő, üzemideje a becslések szerint években mérhető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.