Erősen diszkriminatívnak bélyegezte Boston vezetése az arcfelismerő technológiát, ezért betiltotta annak általános hatósági célú használatát a városban.
Az elmúlt években komoly erőforrást fordítottak arra a különböző tech cégek arra, hogy tökéletesítsék az arcazonosítást, amely mára nem csak a mindennapi telefonhasználatnak vált részévé, hanem a világ több államában is előszeretettel használják a hatóságok.
Csakhogy az arcfelismeréshez használt algoritmusokkal még mindig komoly problémák vannak, melyekkel láthatóan nem tudnak mit kezdeni az ilyesmi technológiát fejlesztő vállalatok. A terület egyik éllovasaként számontartott IBM június elején arra hivatkozva hagyott fel teljesen vonatkozó rendszerének fejlesztésével, hogy sem technológiai, sem szabályozási oldalról nem látja kizárhatónak, hogy az arcfelismerést a hatóságok tömeges megfigyelésre, faji profilozásra, alapvető emberi és szabadságjogok megsértésére használják.
Az Engadget beszámolója szerint Boston városi tanácsa egyöntetűen, 13-0 arányban szavazta meg, hogy a szűkebb területi értelemben 700 ezer lakost számláló településen a helyi rendőrség és más szervezetek ilyen technológiát használjanak. Kivételt képez ez alól minden olyan eset, amikor valamilyen konkrét bűncselekményben nyomoz a hatóság.
Done--13-0 Vote! Thank you @ACLU_Mass @Join_SIM @UnafraidBTU & everyone who organized to protect Boston residents from racially discriminatory & invasive face surveillance technology cc: @RicardoNArroyo https://t.co/SrLUTYHh2Q
— Michelle Wu 吳弭 (@wutrain) June 24, 2020
A lépést Boston a városban élő kisebbség védelmében hozta meg, az indoklás szerint ugyanis
Bostonnak nem szabad olyan technológiát használnia, amely faji alapon diszkriminálja az embereket, és veszélyezteti a lakosok magánéletét, illetve az alapvető jogait.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem még 2018-ban készített egy tanulmányt arról, mennyire megbízhatók az arcfelismerő algoritmusok. Kiderült, a már elérhető szoftverek egy fekete nő azonosításakor 34,7 százalékban hibát vétettek, vagyis lényegében minden harmadik embert negatív megkülönböztetés érhet miatta.
Fontos adalék, hogy a bostoni tiltás a szövetségi hatóságként működő FBI-ra nem vonatkozik, így ők továbbra is alkalmazhatják a technológiát a városban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.