Tech hvg.hu 2020. június. 10. 08:33

Egymilliárd kilométeres csóvájú üstököst fedeztek fel

Az 153P/Ikeya-Zhang üstökös igen különleges fajta: a csóvája a Nap–Föld távolság hét és félszerese.

Létezik egy üstökös, a 153P/Ikeya-Zhang, amely igen hatalmas csóvával rendelkezik: a kutatók úgy tartják, hogy az égitest ioncsóvája pontosan hétszer haladja meg a Föld és a Nap közötti távolságot. Ez az IFLScience cikke szerint

1,1 milliárd kilométert jelent.

A felfedezés a NASA Cassini űrszondájából kinyert adatoknak köszönhető. A szerkezet 2002-ben több érdekes információt is begyűjtött, amikor a Jupiter és a Szaturnusz között barangolt. Ezeket elemezve jutottak arra a tudósok, hogy a 153P/Ikeya-Zhang csóvája rekordméretű. Az eddigi csúcstartó a Hyakutake üstökös volt, amit kétszeresen is sikerült leköröznie a Ikeya-Zhangnak. A Hyakutake csóváját 3,8 AU (csillagászati egység) hosszúnak becsülte korábban a NASA, míg a Zhangét 7,5-nek.

Fontos hangsúlyozni, hogy a gigantikus hosszúság az üstökös úgynevezett ioncsóvájára vonatkozik. Az ismertebb, úgymond normál csóva csak porból áll, az ioncsóva a Nap ibolyántúli sugárzásának a kóma részecskéire ható fényelektromos jelenség révén jön létre. A kutatók az érzékelt protonok irányából következtettek arra, hogy az üstökös ilyen nagy csóvával rendelkezik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.