Az Egyesült Államok kiberbiztonsági ügynöksége, az FBI és az amerikai védelmi minisztérium szerint az észak-koreai hackerek globális célpontok elleni támadásokat készíthetnek elő.
Az elmúlt években igen komoly fejfájást okoztak az észak-koreai hackerek. Az ENSZ 2019 végén megjelent jelentése szerint a rezsim a kiberhadsereg támadásai során összelopott pénzből fejleszti a tömegpusztító fegyvereit. De a Hidden Cobra néven ismert csoportnak nemcsak a pénzszerzés a célja, a rezsim ellenségeit is támadják.
Egyes vizsgálatok szerint ők álltak a WannaCry nevű zsarolóvírus és a Sony-hackelés mögött is, amit az észak-koreai diktátor ellen tervezett (fiktív) merényletről szóló film, a The Interview (Az interjú) egyik kulcsjelenete miatt hajtottak végre: a jelenetben az látható, ahogy az országot vezető Kim Dzsong Un szénné ég. Az amerikai hatóságok most arra figyelmeztetnek, Észak-Korea ismét mozgolódik.
A Fox News szerint a kiberhadsereg a világ több országát, köztük az Egyesült Államokat és más globális célpontokat is igyekszik rosszindulatú programokkal megfertőzni. Májusban az amerikai kiberbiztonsági ügynökség (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, CISA), a szövetségi nyomozóirodaként működő FBI és az amerikai védelmi minisztérium is közzétett egy-egy jelentést, amelyben az észak-koreai rezsim által terjesztett malware-ek különböző változatairól írtak.
Mike Hamilton, a CI Security vezető információbiztonsági elemzője szerint az észak-koreai hackerek úgy dolgoznak, hogy úgy tűnjön, mintha a támadásokat az alvilág követné el, holott azt valójában az állami kiberhadsereg hajtja végre. A szakember szerint a támadások célja többek között az, hogy pénzhez jusson a rezsim – kirptovalutát bányásznak és pénzügyi célpontokat vesznek célba.
A beszámoló szerint egy tavaly elvégzett vizsgálat azt mutatta, hogy több tucat észak-koreai támadás során a kiberhadsereg mintegy 2 milliárd dollárt akart összelopni a világ minden tájáról.
Hamilton szerint a legfőbb probléma az, hogy állami szinten nincs túl sok lehetőség arra, hogy megfékezzék a bankok, vállalatok és egyéb szervezetek elleni támadásokat. A legtöbb, amint tehetnek, hogy elmondják, kik intéztek támadásokat, de ez valószínűleg nem fogja megfékezni őket abban, hogy újra és újra lecsapjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.