Tech hvg.hu 2020. június. 03. 08:03

Kína beveti az 500 méter átmérőjű teleszkópját, hogy életjelet keressen a Földön kívül

Könnyen lehet, hogy ezután gyakrabban hallunk majd Kína űrbéli felfedezéseiről. A hatalmas rádióteleszkópjukon már az utolsó simításokat végzik.

Nagy lökést adhat a különféle űrjelenségek – köztük persze az örök közönségkedvenc terület, az esetleges földön kívüli létformák – kutatásának az a kínai teleszkóp, amit a tervek szerint szeptemberben kezdenek majd el használni a tudósok. A FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) a délnyugat-kínai Kujcsou tartományban fekszik. A szerkezetet valójában már januárban bekapcsolták jegyzi meg a ChinaTechCity, de ősztől használják majd a bolygónkon kívül potenciálisan létező élet kutatására.

A FAST átmérője 500 méter, igaz, a vevőegysége egyszerre legfeljebb 300 métert tud belőle kihasználni. Csang Tungcsie, a távcsővel dolgozó vezető tudós szerint az eszközt úgy kell használni, hogy a földönkívüli élet kutatása ne menjen más tudományos felhasználás rovására.

[Vannak-e földönkívüliek, és mikor találjuk már meg őket?]

Bár a szakember szerint vannak olyan érdekes jelek, amik "E.T.-től érkezhetnek", nem valószínű, hogy ezek közül bármelyik is intelligens életformára utalna – ezek ugyanis általában pulzárokból, vagy valamilyen rádiókitörésekből származnak. Ha viszont vannak olyanok, amelyeket valóban intelligens élet sugároz, a FAST segítségével talán a nyomára lehet majd akadni.

A teleszkóp fontosságáról itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.