Ha már van Linux operációs rendszer, miért ne legyen hozzá megfelelő billentyűzet – gondolhatták a coloradói System76 cég munkatársai, és merészen megváltoztatták a hagyományos adatbeviteli eszközt.
Bár apró, elsősorban az ergonómiát érintő változtatás történt a PC-s billentyűzeten az elmúlt évek alatt, de olyan nagymértékű módosításra, amelyet az elvégzett feladatok ihlettek volna, hiába vártak a felhasználók.
Talán ezt elégelték meg a Linux rendszergyártó System76-nál, és saját laptop mellett saját, linuxos billentyűzet tervét is közzétették már a System76 blogon. Itt számoltak be többek között arról, hogy jobb elrendezést akartak készíteni, mert például a space billentyű indokolatlanul túlságosan hosszú, a hasznos, sokat használt billentyűk pedig általában oldalt vannak. Ennek megfelelően rövidebbé tették ezt a billentyűt, így a helyén több gomb is elfér különböző feladatok végrehajtására (pl. Enter vagy Backspace). Elhagyták oldalról a numerikus billentyűzetet, hogy közelebb lehessen az egér a felhasználóhoz.
A billentyűzetet – a tervek szerint – konfigurálni is lehet. Sok ügyfelük szakember a saját területén, saját egyedi parancsikonokat és eszközöket használnak, és az egyedi eszközökhöz programozható billentyűzet lehetővé teszi a hatékonyabb munkát. A billentyűzet gombjai cserélhetők, és olyan szoftver készül hozzá, ami megkönnyíti a konfiguráció megváltoztatását és funkciórétegek hozzáadását a billentyűzethez, az ügyfelek igényei szerint.
A System76 egyébként saját laptop készítését is tervezi, és akárcsak ezt, a billentyűzetet is házon belül készítené Coloradóban. 2020 nyarának végére tervezik a billentyűzet megjelentetését. A lényeg a cég által fejlesztett Pop!_OS és a hardver közötti harmónia megteremtése. Arra egyébként a blogjukban is figyelmeztetnek, hogy a képek korai prototípusok, így még nem szabad hosszú távú következtetést levonni róluk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.