Egy rövid halasztást követően végül sikerült felbocsátani az X-37B jelzésű kémrepülőgépet, amelynek ezúttal sem lehet túl sokat tudni a küldetéséről.
Eredetileg szombaton bocsátották volna fel az amerikai légierő sok szempontból titokzatos űrrepülőjét, az X-37B-t, de végül erre egy nappal később, (amerikai idő szerint) vasárnap reggel került sor. A gép az United Launch Alliance (ULA) által készített rakétával emelkedett a magasba, hogy megkezdhesse hatodik misszióját. Bár ez továbbra is az amerikai légierő égisze alatt zajlik, hivatalosan ez lett az USA űrhadserege, a Space Force első küldetése.
Hogy pontosan mit csinál majd az űrrepülő, nem tudni – ahogy azt sem, mit csinált a legutóbbi, ötödik küldetése alatt, ami 780 napig tartott. A ULA minden információt titkosított, sőt, egy ponton túl még a közvetítést sem mutatták tovább.
Néhány dolgot viszont a titkosítás ellenére is tudni lehet a mostani útról. A Space.com szerint az X-37B például új szervizmodult kapott, egy henger alakú kiegészítőt, amit az űrrepülőgép alatt találni. Ennek köszönhetően a korábbinál több terhet tud magával cipelni.
A szerkezet magával vitt egy kisméretű műholdat, a FalconSat-8-at, amit pályára állít majd, illetve két NASA projektben is besegít: egyfelől a sugárzás magokra (és egyéb más anyagokra) gyakorolt hatását figyelik majd meg a tudósok, másfelől pedig a mikrohullámmal kísérleteznek a szakemberek. Ez utóbbi segíthet az Egyesült Államoknak abban, hogy megőrizzék űrbéli fölényüket.
Hogy meddig tart a mostani küldetés, nem tudni, így még az is lehet, hogy a korábbi 780 napot fogja felülmúlni az X-37B.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.