Tech hvg.hu 2020. május. 13. 09:33

Érdemes lesz megjegyezni ezt a nevet: postmarketOS

Lehet, hogy az otthon maradott kísérletező kedvű felhasználók érdeme a különféle Linux-verziók részesedésének növekedése. Ilyen rendszer a postmarketOS is, amely telefonokon és tableteken futhat.

Az okostelefonos világ két legelterjedtebb operációs rendszere az iOS és az Android, és az átlagfelhasználó tulajdonképpen csak ezeket ismeri. Azonban ahogy vannak linuxos számítógépek is (a Windows és a MacOS mellett), a Linux az okostelefonok világában is megjelent, gondoljunk csak a PinePhone egyik változatára, amely az Ubuntu Touchot futtatja.

Van viszont egy másik, kevéssé ismert rendszer is, amelyik szépen tör előre az okostelefonok világában. A postmarketOS-ről van szó, amelyik a kicsi, viszont rendkívül gyors és biztonságos AlpineOS alapjaira épül. A Tux Phones adatai szerint a postmarketOS átlépett egy fontos mérföldkövet: mintegy 200 különböző telefonon, illetve tableten fut, ami valóban figyelemre méltó eredmény a Linux-világban. (Egy valós idejű számláló itt található.)

A 2009-es Nokia N900 a legrégebbi postmarketOS által támogatott eszköz
project-insanity.org

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy egy ilyen Linux-verzió telepítése nem az átlagfelhasználók kompetenciájába tartozik. Általában fejlesztők kísérleteznek vele, hogy megmutassák a rendszer létjogosultságát. Nemrégiben például az iPhone 7-re telepítették fel a postmarketOS-t, és a fejlesztő le is írta, hogyan történt ez a telepítés, amit így elvileg bárki utánozhat (bár részünkről ezt nem ajánljuk).

project-insanity.org

Az ötletgazda szerint miután jól működik a kettős bootolás és particionálás, jó esély lehet a jövőben arra, hogy tartósan megjelenhessenek Linux-rendszerek a telefonokon. Hosszú távon pedig akár a harmadik operációs rendszerré válhatnának az Android és az iOS mellett a Windows 10 Mobile és a BlackBerry OS eltűnése után. Ebben mindenesetre sokat segíthet a könnyen érthető „wiki”, ahol még a portolás legbonyolultabb és legproblémásabb eljárásait is jól dokumentálják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.