Az elmúlt évtizedek egyre komoly problémájává vált, hogy a természetbe bekerülő antibiotikumok miatt egyre ellenállóbb baktériumok fejlődnek ki. A kínai tudósok viszont kidolgoztak egy eljárást, ami segíthet kitakarítani a környezetet.
Az antibiotikum-maradványok olyan újfajta vízszennyező anyagok, amelyek antibiotikum-rezisztenciát eredményezhetnek, komoly fenyegetést jelentve a környezetre és az emberi egészségre egyaránt. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) még 2019-ben készített egy felmérést a témával kapcsolatban, és az eredmény igen szomorú lett: a helyzet mostanra annyira elfajult, hogy lényegében 15 percenként hal meg valaki az antibiotikumok hatására kifejlődött szuperbaktériumok miatt.
A Kínai Tudományos Akadémia Hofeji Természettudományi Intézetének kutatói hidrotermális szintézissel állították elő a nanoanyagot, amely abszorbensként működve eltávolítja a vízből a norfloxacin nevű hatóanyagot.
A kifejlesztett anyag magas adszorpciós kapacitással bír – vagyis képes megkötni a vízben lévő antibiotikum-maradványokat – és újrahasznosítható. Ennek köszönhetően másodlagos szennyezés nélkül távolítja el az antibiotikum-származékokat, ami komoly előrelépés lenne afelé, hogy megtisztítsuk a környezetet az azt igen nagy mértékben terhelő gyógyszertől. A szakemberek az Applied Surface Science című folyóiratban publikálták az eredményeiket, ám azt egyelőre nem tudni, mikortól lehetne bevetni a technológiát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.