Tech MTI / hvg.hu 2020. április. 22. 21:03

Ausztrál bozóttűz: kiszámolták, mennyi szén-dioxid került a levegőbe, az eredmény elkeserítő

Több mint egymilliárd állat pusztult el és óriási területek égtek le az Ausztráliában hónapokon át tomboló bozóttüzekben, melyek füstjét több ezer kilométerrel messzebb is érezni lehetett.

Még 2019 őszén csaptak fel először a lángok először Ausztráliában a rendkívüli szárazság miatt, ami olyan nagy volt, hogy hónapokon át nem sikerült megfékezni a terjedését. Ez idő alatt óriási területek váltak a tűvész martalékává, és a számítások szerint egymilliárd állat pusztulhatott el. És ha mindez nem lenne elég, most még egy igen rémisztő adat látott napvilágot a természeti katasztrófáról.

[Videó: Feltámadt a 100 km/h-s szél, pillanatok alatt a pokolban találták magukat az ausztrál tűzoltók]

Az iparral, az energiával, a tudománnyal és az erőforrásokkal foglalkozó ausztrál kormányzati szerv jelentése szerint a tűzvész során 830 millió tonna szén-dioxid került a levegőbe, mely 47 százalékkal több mint az az 561 millió tonna, melyet Ausztrália a 2019 márciusa előtti 12 hónapban kibocsátott. Az ország éves átlagos szén-dioxid-emissziója 540 millió tonna – számolt be róla a The Guardian ausztrál kiadása.

A 2019 szeptembere és 2020 februárja között tomboló tüzek mintegy 50 százalékkal nagyobb területet égettek fel, mint bármely korábbi évben 1850-ig visszamenőleg.

A hat hónap alatt kibocsátott szén-dioxid mennyisége öt országot kivéve minden nemzeténél nagyobb. Ez az öt ország a világ fő szennyező országai: Kína, az Egyesült Államok, India, Oroszország és Japán.

AFP

A Scott Morrison miniszterelnök által "fekete nyárnak" nevezett időszak lángjai több mint 30 ember halálát okozták, és többezernyi otthont és üzletet pusztítottak el.

A jelentés szerint mintegy 3,14 millió hektárnyi leégett terület nemzeti parkokhoz tartozik, további 3,6 millió pedig fakitermelésre alkalmas őserdőkön és más természetvédelmi területeken belül található. Ugyanakkor kiemeli a tanulmány, hogy az erdők várhatóan teljesen fel fognak épülni, a folyamatot szakértők fogják felügyelni.

[Az egész világot beboríthatja az ausztrál tűzvész füstje]

Az ipari, tudományos, energia- és erőforrás-politikáért felelős minisztérium jelentése nem tért ki arra a több száz fajra, amelynek létét befolyásolták a bozóttüzek. Az ausztrál kormány egy korábbi jelentése szerint 113 fajnak van szüksége azonnali segítségre a tűz hatásai miatt.

A bozóttüzek miatt jelentősen romlott a főbb ausztrál városok, köztük Sydney és a főváros, Canberra levegőjének minősége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?