Az Interpol szerint egyre gyakrabban és egyre kifinomultabb eszközökkel támadják a koronavírus-járvány ellen küzdő egészségügyi intézményeket. Egy vakcinán dolgozó londoni kutatócég számítógépeit órákra zárolták a hackerek.
A felhasználók mellett a koronavírusos betegek kezelésében nagy szerepet játszó egészségügyi intézmények is egyre komolyabb kibertámadásoknak vannak kitéve napjainkban. Az Interpol jelentése szerint a hackerek elsősorban zsarolóvírusokkal (ransomware) igyekeznek működésképtelenné tenni a kutatásra is használt eszközöket, ezek feloldásáért pedig váltságdíjat követelnek. A támadások célpontjai amerikai kórházak, de a kiberbűnözők a világ más részein is próbálkoznak.
Az Interpol arra is felhívta a figyelmet, hogy számítógépek zárolása akár hosszú órákig is tarthat, ha nem teljesítik a hackerek követeléseit. Így járt egy koronavírus elleni vakcinával kísérleteket végző londoni kutatócég, a Hammersmith Medicines Research is. Az intézet gépeit éppen azelőtt zárolták ismeretlenek, hogy a kutatók munkához láthattak volna – írta a Forbes. A Hammersmith végül nem fizetett, a cég saját informatikai szolgálata (a rendőrség segítségével) visszavette az irányítást a gépek fölött. Ilyesmire azonban nem mindenhol vannak kiképezve. Ráadásul igen komoly támadási kísérletekről van szó,
mert a hackerek a foglyul ejtett számítógépekkel a betegellátást is veszélyeztetik az Interpol szerint.
[Kína és Oroszország gőzerővel nyomja a népbutítást koronavírus-ügyben]
A nemzetközi rendőrségi szervezet ajánlásokat is megfogalmazott, melyek betartásával csökkenthető a bejutás kockázata. A listában olyan pontok szerepelnek, mint a gyanús linkek és e-mailek mellőzése (ezeket egyáltalán nem szabad megnyitni), biztonsági mentések készítése, illetve azok felhőben való tárolása. Az Interpol szerint a veszélyeztetett intézményeknek érdemes erős és egyedi jelszavakat használniuk, a rendszereiket tartsák naprakészen, és győződjenek meg róla, hogy a számítógépre telepített vírusirtó működik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.