Tech MTI 2020. március. 29. 10:03

A neten is olvashatja a világ legrégibb, ma is létező napilapját, az 1703-as számokat is

Online elérhető a világ legrégibb, még mindig létező napilapja, a Wiennerisches Diarium.

A bécsi lapot, mely ma már Wiener Zeitung néven jelenik meg, 1703. augusztus 8-án adták ki először. Az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) kutatói 2017-ben kezdték meg digitalizálását. Időközben a 18. századi kiadvány több mint 300 lapszámát rögzítették és tették online kereshetővé.

A 18. században összesen mintegy tízezer lapszám jelent meg, melyek közül Claudia Resch és Anna Mader-Kratky, az ÖAW szakértői vezetésével 300 lapszámot nemcsak digitalizáltak, hanem tudományos szempontból is elemeztek, feldolgoztak. Az eredmény – mintegy hatezer oldalon nagyjából hárommillió szó – a Digitarium webalkalmazásban ingyenesen elérhető.

OEAW

A kiadványokban az érdeklődők események, emberek és helyszínek alapján is indíthatnak kereséseket. A digitalizált szövegek pontossága a kutatók szerint nagyon magas, 99,7 százalékos, mivel a tartalmakat nem a hagyományos optikai jelfelismerő módszerrel rögzítették, hanem tanulásra képes szoftverrel, melyet az emberi szemet utánozva, sok korrekciós folyamatra megtanítva fejlesztettek ki.

A tudósok a 300 lapszám kiválasztásával a szoftver minőségét akarták felmérni, a többi lapszám digitalizálásáról a továbbiakban döntenek. A kutatók számára azonban ennek a nem teljes szöveggyűjteménynek is van haszna: elemezhető, hogyan változott az idők során a német nyelv és stílus a 18. században.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?