Tech hvg.hu 2020. március. 26. 18:33

Lehet, hogy mégsem jó a Magyarországon is előállítható ígéretes gyógyszer a koronavírus ellen

Egy szűk körben végzett kísérlet eredménye szerint a hidroxiklorokvin néven ismert hatóanyag – egy nemrég elvégzett francia kutatás eredményével ellentétben – mégsem jó a koronavírus ellen.

A kínai kutatók szerint önmagában mégsem hatásos a maláriás betegek kezelésére is használt gyógyszer hatóanyaga, a hidroxiklorokvin arra, hogy gyógyítsa a koronavírusos betegeket. A kis csoporton elvégzett tesztek során nem találtak arra bizonyítékot, hogy a fent említett hatóanyag valóban sikerrel venné fel a harcot a vírussal.

A most közölt eredmény annak fényében meglepő, hogy francia tudósok korábban ennek ellenkezőjére találtak bizonyítékot. Az általuk elvégzett vizsgálatok azt mutatták, a hidroxiklorokvin önmagában is hatékony gyógyszer, ám egy másik hatóanyaggal, az azitromicin nevű antibiotikummal együtt fejt ki igazán jó hatást.

Pixabay/qimono

Sőt, hogy még egyet csavarjunk a dolgon: korábban olasz és kínai tapasztalatok is azt mutatták, hogy a maláriaellenes hatóanyag eredményesen alkalmazható a koronavírus-terápiában. A magyar kormány ennek apropóján szerdán meg is tiltotta ennek kivitelét az országból, az itthon maradt mennyiség 2,2 millió ember kezelésére lehet elég.

A mostani, és a korábbi francia kutatásban ugyanakkor van egy közös pont: mindkettőt meglehetősen kis létszámú betegen tesztelték, ezért egyik eredményt sem lehet megbízhatóbbnak tekinteni a másiknál. Az Egészségügyi Világszervezet épp a héten jelentette be, hogy a hidroxiklorokvin és a klorokin hatóanyagok COVID-19-re kifejtett hatását széles körben is tesztelni fogják majd.

MTI / Balogh Zoltán

A Gizmodo által idézett friss eredményről kínai Csöcsiangi Egyetem tudósai számoltak be az intézmény tudományos folyóiratában. A beszámoló szerint mindössze 30 betegen végeztek kísérletet. A páciensek felének öt napon át adták a hidroxiklorokvint, a másik 15 ember amellett egyéb, influenza- és HIV-vírus elleni gyógyszerek kombinációjával kezelték.

A betegeket a terápia során folyamatosan tesztelték koronavírusra. A hetedik napon minden páciens eredménye negatív lett, ami alapján nem lehet kijelenteni, hogy a hidroxiklorokvin alkalmazásából bármilyen előny származott volna. Azitromicint egyik beteg sem kapott, így nem tudni, hogy a koktél másként hatott-e volna.

Hogy a kontrollcsoporton alkalmazott szerek – például lopinavir és ritonavir – hatásosak lennének-e mindenkin, azt egyelőre szintén nem lehet kijelenteni, hiszen ezekkel is csak kiscsoportos kutatások zajlottak. Kínában több tucat másik szer mellett éppen most vizsgálják ezek pontos hatását.

Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?