Magyarország is csatlakozott a Hack the Crisis kezdeményezéshez, melynek célja, hogy a fejlesztők világszerte össznemzeti hackathon és ötletverseny keretében egy hétvége alatt olyan megoldásokat tegyenek le az asztalra, melyek segítséget nyújtanak a járvány elleni védekezés frontvonalában szolgáló szakemberek és szervezetek, a civilek és a közösségek, illetve az oktatási intézmények számára.
A társadalmi és közigazgatási digitalizáció terén régóta élen járó Észtországból indult el a Hack the Crisis nevű kezdeményezés, melyhez Magyarország – a HWSW informatikai szakoldal rendezvényszervezőinek jóvoltából – a 13. államként csatlakozott. Az összefogás globális mivoltát jól mutatja, hogy azóta már Afganisztántól Olaszországon át Új-Zélandig 37 országban volt vagy éppen most szerveződik olyan esemény, ahol a helyi fejlesztői társadalom színe-java megmutathatja, mivel tud hozzájárulni a világszerte tomboló koronavírus-járvány elleni küzdelemhez. A hazai rendezvény mögött állók azt írják:
Fontos célunk az is, hogy megmutassuk, mekkora potenciált jelentenek Magyarország számára az itt dolgozó fejlesztők és informatikai szakemberek, milyen menő dolog fejlesztőnek lenni, ezenkívül a válság közepette is digitális gyorsítópályára rakjuk az országot.
A körülményekre való tekintettel kifejezetten online eseményként szerveződő Hack the Crisis Hungary rendezői több olyan valós problémát begyűjtöttek már önkormányzatoktól és szakmai szervezetektől, melyekre a jelenlegi helyzet közepette fontos lenne minél hamarabb valamiféle informatikai megoldással előállni. Olyan egyéni fejlesztők vagy csapatok jelentkezését várják, akik a jövő péntek (április 3.) 16 órától 48 órán át szívesen ötletelnek, terveznek és valósítanak meg olyan projekteket, melyek eredményességére most nagy szükség van az országban-világban.
Négy kategóriában lehet majd dolgozni.
- Save Life. Jelenleg az egészségügyi dolgozók és az egész egészségügyi rendszer van leginkább kitéve a koronavírus következményeinek. Hogyan segíthető a munkájuk? Milyen alternatív megoldásokat tudnak adni a fejlesztők a még nem fertőzötteknek, hogy hozzájáruljanak az egészségügy leterheltségének csökkentéséhez?
- Save Community. A koronavírus megfékezésének hatékony módszere egyszerű: maradjunk otthon. Ezáltal azonban a mindennapi életünk részévé vált társas érintkezések teljesen elmaradnak. Nem találkozunk barátainkkal, nem táncolunk egy koncerten, nem tudunk meetupokra járni. Itt a közösségek online kommunikációját segítő megoldásokat várják.
- Save Small Businesses. A koronavírus súlyosan érinti a magyar vállalkozásokat, jobban, mint bármi más a közelmúltban. A vállalatok pénzügyi nehézségekkel küzdenek, és sokuknak el kell bocsátaniuk alkalmazottaikat. Milyen új bevételi csatornákat alakíthatnak ki rövid időn belül? Milyen költségcsökkentési megoldásokat tudnak bevezetni? Hogyan érheti a legkisebb kár őket?
- Save Education. Az oktatási intézmények hirtelen rákényszerültek az online oktatásra való teljes átállásra. Ezzel váratlan kihívásokkal kerültek szembe, melyekre nem voltak felkészülve. Hogyan lehetne létrehozni egy olyan szabványos platformot, ahol a hallgatók zökkenőmentesen folytathatják tanulmányaikat? Mit lehetne tenni a tanárok túlterhelése ellen? Hogyan edukálják magukat a tanárok?
A mentorok által kiválasztott legjobb megoldásokat a csatlakozó támogatók anyagi, szakmai, és infrastrukturális oldalról is támogatni fogják.
A Hack the Crisis Hungaryre itt lehet regisztrálni. Érdemes csatlakozni a Facebookon folyó párbeszédbe is ennél az eseménynél.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.