Tech hvg.hu 2020. március. 02. 15:03

17, eddig még ismeretlen bolygót fedezett fel egy egyetemista

A Kepler űrteleszkóp adatait elemezve eddig ismeretlen égitestekre bukkant egy Michelle Kunimoto nevű fiatal kutató. Az egyik különösen érdekes.

Tizenhét olyan exobolygót (vagyis a Naprendszeren kívüli bolygót) fedezett fel a kanadai Michelle Kunimoto egyetemista, melyek létezéséről korábban senki nem tudott – írta a CNN. Kunimoto 2016-ban is talált négy, korábban nem ismert planétát, és ezeket is a Kepler űrteleszkópból kinyert adatok segítségével azonosította. (A most megtalált bolygók szintén így kerültek a fiatal kutató látóterébe.)

Kunimoto a kanadai University of British Columbia hallgatója, csillagászatot tanul.

A felfedezett exobolygók mindegyike nagyon érdekes a kutató szerint, egy azonban kiemelkedik ezek közül: a KIC-7340288 b névre keresztelt planéta másfélszer nagyobb, mint a Föld, emellett az úgynevezett lakható zónában helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy nincs túl messze a központi csillagtól, a felületén így folyékony halmazállapotú víz lehet.

A bolygó ezer fényévre van tőlünk, egy naptári év pedig 142,5 nap alatt telik el rajta.

A Kunimoto által azonosított exobolygók mére a Földhöz viszonyítva
Michelle Kunimoto

A Kepler-űrprogram 2018-ban záródott le. A Discovery-program keretében épített űrtávcső a NASA egyik legsikeresebb projektje. Amíg működött, 2899 exobolygót fedezett fel, emellett mintegy félmillió csillag megfigyelését végezte el. A Kepler sikerét jól mutatja, hogy a program indítása előtt a kutatók körülbelül 400 exobolygót ismertek, míg 2018 végére már közel 4000-et.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.