Tech hvg.hu 2020. február. 20. 10:03

Eltöröltek egy 2012-es rendelkezést, ismét drágulhatnak a .com webcímek

Donald Trump politikájába nem illik bele az a döntés, amit még Barack Obama kormánya hozott a .com végződésű webcímek áráról. A 2012-es befagyasztás után most újra elindulhatnak felfelé a tarifák.

Ha valaki úgy dönt, szeretne egy honlapot készíteni – például a vállalkozása számára –, nincs más dolga (már a programozási feladatokon kívül, persze), mint hogy lefoglalja az általa kitalált domain nevet. Nincs ez másként a .com végződésű domainek esetében sem, melyek ára hamarosan változni fog.

Még 2012-ben, Barack Obama elnöksége idején egy igen fontos döntés született az Egyesült Államokban: az USA Kereskedelmi Minisztériuma olyan megállapodást írt alá a Verisignnal, mellyel hat évre befagyasztották a .com-ra végződő domain nevek árát. Azokért – alapáron – évek óta 7,85 dollárt, vagyis mostani árfolyamon mintegy 2400 forintot kellett fizetni. Csakhogy egy friss megállapodásnak köszönhetően az árak hamarosan elindulhatnak felfelé.

Az ICANN, azaz az Internet Corporation of Assigned Names and Numbers egy globális internetforgalom biztosításáért felelős non-profit szervezet. Az amerikai Verisign felelős az összes .com regisztrációért, melyket nagy tételben értékesít a szolgáltatóknak, akik aztán ügyfeleiknek adják el azokat.

2018-ban az amerikai Kereskedelmi Minisztérium alá tartozó Nemzeti Távközlési és Információs Hivatal (NTIA) bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi az Obama-kormány árszabásáról szóló döntését, hogy ezzel szolgálja ki a Trump-adminisztrációt. Most a Verisignnal kötött új megállapodás értelmében ismét felfelé indulhatnak az árak.

A döntés miatt rengeteg kritika érte a megegyezést felügyelő ICANN-t. Olyannyira sok, hogy a szervezetnek ki kellett jelentenie, nem ők szabályozzák az árakat, azt a Kereskedelmi Minisztérium teszi meg.

Zak Muscovitch, az Internet Commerce Association (Internetes Kereskedelmi Szövetség) ügyvédje szerint azonban ez nem így van, és az ICANN valóban felelős az árak alakulásáért – írja a Mashable. A szakember szerint ugyanakkor értelme nincs a döntésnek, legfeljebb az, hogy a Verisign így sokkal több pénzhez fog jutni.

A cég és a non-profit szervezet nemrég egy szerződést is aláírt, amely értelmében a Verisign öt év alatt 20 millió dollárt fizet a ICANN-nak, amit az úgynevezett Domain Name System (DNS) avagy tartománynévrendszer védelmére kell költeni. Ez eddig rendben is volna, csakhogy a dokumentum azt is kimondja, a cég a következő négy esztendőben évente 7 százalékkal emelheti a domainek árát. Ezután két évre ismét befagyasztanák azt, majd 2026-ban hasonló ütemben folytatódhat a – szintén négy éven át tartó – drágulás.

A becslések szerint az új megállapodás miatt 340 millió dollárral nőhet a Verisign profitja. Ráadásul a cég engedélyt kapott arra is, hogy kereskedelmi tevékenységet végezzen, így a domaineket áruló vállalkozások szerint a Verisign határozza majd meg az árakat is – ami miatt több cég is lehúzhatja rolót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?