Gyakran pattannak ki viták a politikai hatalmak között, hogy a régió, amelyet ketten is határolnak, kihez tartozik. Ezt a kérdést próbálja meg eldönteni a Google Térkép egy egyszerű változtatással.
Míg a világ hozzánk tartozó oldalán holnap is ugyanúgy működik majd a Google Térkép, és a tartalom se változik, lesznek felhasználók, akik eltérést érzékelhetnek, ha a szolgáltatáson böngésznek, melynek politikai oka van – foglalta össze a lényeget terjedelmes cikkében a The Washington Post.
Hogy az ügyet jobban megértsük, érdemes a legelejéről kezdeni. Köztudott, hogy vannak országrészek, melyek közvetlen szomszédságban állnak egy másik országgal, mi több: egyes területeket akár ketten is birtokolnak. Ennek oka, hogy határaik úgy húzódnak, hogy a terület gyakorlatilag mindkettőjüké.
Utóbbi elég gyakran szül politikai vitákat. Ilyen helyzet állt elő a Kasmír-régió esetében is, amely egy India és Pakisztán határán fekvő, kulturálisan is igen színes terület. A két atomhatalom azonban annyira összekülönbözött miatta, hogy a konfliktus atomháborúval való fenyegetésekig fajult.
A Google most úgy gondolta, ideje pontot tenni a vita végére, és egy egyszerű módosítással megoldották, hogy a terület India része legyen, ha a felhasználó abból az országból nézi a Mapset. (Az indiai alkotmány Kasmír számára különleges jogállást biztosított korábban, ám tavaly augusztusban Narendra Modi indiai miniszterelnök megszüntette azt.)
A változást ugyanakkor csak az érintett ország felhasználói érzékelik, Kasmír mindenhol máshol ugyanúgy szerepel, ahogy eddig. A Google utóbbit azzal magyarázza, hogy a szolgáltatásnak hitelesnek kell lennie, ők pedig csak a munkájukat végzik. Az Apple egyébként nemrég hasonlóképp döntött, igaz, ők nem az indiaiaknak, hanem az oroszoknak hódoltak be. Bírálták is őket miatta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.