Elsősorban a mobilokon vehetjük majd használt a Google böngészőjébe heteken belül érkező újdonságoknak.
A nemrég elérhetővé tett 80-as verzió után nem sokkal, március 17-én érkezik meg a Chrome következő kiadása. A böngésző egyik érdekes újdonsága, hogy a WebXR szabvány segítségével támogatja a kiterjesztett valóságra épülő tartalmak (augmented reality, AR) webes megjelenítését.
Ez első körben a webfejlesztők számára jó hír, akik a frissítésnek köszönhetően egyszerűen beépíthetik a weboldalaikba ezeket a tartalmakat, nagyjából úgy, ahogy azt az alábbi példa is mutatja. A lentebb látható Hit Test API a webes alkalmazások számára teszi lehetővé, hogy az eszköz kameráját használva egy objektumot helyezzen el a környezetünkben. A megoldást kiszolgáló keretrendszer már korábban is ott volt a Chrome-ban, de eddig külön engedélyezni kellett a használatát.
Egy másik fontos újdonság a Chrome 81-ben az úgynevezett Web NFC keretrendszer megjelenése. Ez lehetővé teszi a mobilos felhasználók a Chrome böngészőből is elérjék készülékük NFC chipjét. Hogy ennek milyen hasznát látjuk majd a gyakorlatban? A segítségével például a kiírtakon kívül további hasznos információt tudhatunk meg egy múzeumban kiállított műalkotásról, vagy egyetlen érintéssel becsekkolhatunk egy konferenciára (anélkül, hogy külön telepítenénk annak appját). Persze mindez csak akkor valósulhat meg, ha a fejlesztők integrálják majd a saját weboldalukba a technológiát.
További, a felhasználók számára fontos újdonság, hogy a Chrome 81 végleg kiáll a TLS 1.0 és 1.1 titkosítási protokollok mögül. Ezek azok, amelyek a HTTPS-en keresztüli kommunikációt biztonságossá teszik. A döntés érthető, ugyanis a TLS 1.0-át még 1999 januárjában, a TLS 1.1-et pedig 2006 áprilisában adták ki, vagyis bőven nem mai megoldásokról van szó. A Google már a Chrome 72-es verziója óta elavultnak tekintette őket, mostantól azonban a fenti protokollokat használó oldalakat nem biztonságosként jelöli meg a böngésző. Ahhoz, hogy ezt elkerüljék az üzemeltetők, legalább TLS 1.3-ra kell átállniuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.