A világon elsőként ültettek át bármilyen más sejtté, szövetté átalakulni képes, úgynevezett indukált pluripotens (IPS) őssejtekből nyert szívizomszövetet Japánban.
A transzplantációt hétfőn végezték egy klinikai kutatás keretében, hogy megtudják, mennyire hatásos és biztonságos a kezelés egy súlyos szívelégtelenségben szenvedő páciensnél – közölte az Oszakai Egyetem orvostudományi intézetének professzora, Szava Josiki vezette kutatócsoport.
A kutatók reményei szerint az IPS-sejtek átültetése alternatívája lehet a szívátültetésnek, amely olykor az egyetlen lehetőség a súlyos szívelégtelenség kezelésére.
Ezúttal tíz olyan páciens részesül a kísérleti kezelésben, aki iszkémiás kardiomiopátiában szenved, egy olyan betegségben, amelyben a szív izmai nem jutnak elegendő oxigénhez érelzáródás miatt. A kísérletben a kilökődés kockázatának csökkentése érdekében olyan IPS-sejteket használnak fel, amelyeket a Kiotói Egyetemen tárolnak.
A Szava Josiki vezette csapat már 2019 márciusában el akarta végezni a kísérleti kezeléseket, de a tervet el kellett halasztani, mert egy Oszaka térségét sújtó 2018 júniusi földrengésben megrongálódott az Oszakai Egyetemi Kórház, ahol az indukált pluripotens őssejteket növesztették.
A tokiói Keio Egyetemen is tervezi egy kutatócsoport IPS-ből nyert szívizomszövetek transzplantációját egy másik szívbetegség, a dilatatív kardiomiopátia (kitugálos szívizom-elfajulás) kezelésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.