Ellenállt az amerikai nyomásnak a brit kormány, amely néhány órája hivatalosan is bejelentette, hogy a Huawei részt vehet a 5G-s hálózataik kiépítésében. A kínai cég nem mindenben kapott zöld utat.
Engedélyt adott rá a brit kormány, hogy a kínai Huawei részt vegyen a nagy-britanniai 5G távközlési hálózat kiépítésében, igaz, megkötésekkel – a hivatalos döntésről kedden adott ki tájékoztatást Boris Johnson hivatala, amely ezzel félreérthetetlen üzenet küldött az Egyesült Államoknak.
A nemzetközi sajtóban korábban arról jelentek meg hírek, hogy az USA egy delegációt küldött az Egyesült Királyságba, hogy nyomásgyakorlással vegyék rá a briteket, álljanak el a Huaweijel való együttműködéstől. Az Egyesült Államok szerint a vállalat nemzetbiztonsági kockázatot jelent, mivel közvetlen kapcsolatban áll a kínai kormánnyal.
Johnsonékat azonban nem sikerült meggyőzniük erről.
A Huawei alapítója, Zsen Cseng-fej a BBC-nek nyilatkozva már tavaly visszautasította azokat a nyugati feltételezéseket, hogy a kínai kormány kémkedésre használhatja a Huawei technológiáját. A cégalapító kijelentette, ennek megengedése olyan kockázat lenne, amelyet ő soha nem vállalna. "Cégünk soha nem bocsátkozna semmiféle kémtevékenységbe. Ha ezt megtenné, magam zárnám be a vállalatot" – fogalmazott az alapító.
Bár a britek zöld utat adtak a Huaweinek, vannak bizonyos kikötéseik. Egyrészt a "magas kockázatú beszállítókat" (így nevezik a Huaweit a dokumentumban) távol kell tartani a brit távközlési hálózatok nemzetbiztonságilag érzékeny részétől, a katonai támaszpontok vagy atomerőművek közelében pedig semmilyen munkát nem végezhetnek.
Az, hogy a britek mégis együttdolgoznak a Huaweijel, a nemzetközi szakértők szerint az amerikai-brit kapcsolat romlását eredményezheti. Nem hivatalos értesülések szerint az amerikai kormány azt is kilátásba helyezte, hogy ha London hozzáférést ad a Huaweinek a brit 5G-hálózat kiépítéséhez, az USA eltávolítja Nagy-Britanniát a Five Eyes (Öt Szem) hírszerzési szövetségből. A Five Eyes az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland hírszerzési és elhárító szakszolgálatainak tevékenységét hangolja össze.
Boris Johnson brit miniszterelnökre saját parlamenti hátországából is nyomás nehezedett annak érdekében, hogy a Huawei ne vehessen részt a brit 5G-hálózat kiépítésében. A döntés bejelentését megelőző parlamenti vitában is számos képviselő érvelt amellett, hogy ne a kínai céget válasszák a munkára. Tom Tugendhat, az alsóház külügyi bizottságának volt elnöke úgy fogalmazott, hogy a Huawei bevonásával a brit kormány "maga szabadítja rá a rókát a tyúkólra".
A nagy-britanniai bejelentéssel kapcsolatban a Huawei magyar nyelvű sajtóközleményben reagált. "A Huaweit megnyugtatja az Egyesült Királyság kormányának jóváhagyása, amelynek értelmében ügyfeleikkel közösen tovább folytathatják az 5G hálózat kiépítését. Ez a döntés egy sokkal fejlettebb, biztonságosabb és költséghatékonyabb telekommunikációs infrastruktúrát eredményez majd, amely megfelel a jövő követelményeinek. Mindez lehetőséget ad az Egyesült Királyságnak, hogy a világ vezető technológiáihoz férjen hozzá, továbbá biztosítja a piaci versenyt – fogalmazott Victor Csang, a cég alelnöke.
Csang kitért arra, hogy több mint 15 éve szállítanak csúcstechnológiákat az Egyesült Királyságban működő telekommunikációs szolgáltatóknak. Erre az erős múltra építkezve tovább támogatják partnereiket az 5G-hálózati beruházásaikban, ami elősegíti a gazdasági növekedést, és segíti az Egyesült Királyságot abban, hogy megőrizze nemzetközi versenyképességét. A Huawei álláspontja szerint a sokszínű beszállítói piac és a tisztességes verseny elengedhetetlenek a hálózat biztonságához és az innovációhoz, valamint ahhoz, hogy a vásárlók továbbra is a lehető legjobb minőségű technológiákhoz férhessenek hozzá – írta az alelnök.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.