A tajvani fejlesztők mindent feláldoztak azért, hogy egy minden játékot (is) zökkenőmentesen futtató telefont készítsenek. Megnéztük mit tud a valaha készült legnagyobb teljesítményű androidos okostelefon, a ROG Phone II.
Egy porig ültetett BMW pihen a parkoló szélén. Nem lehet nem észrevenni, hiszen egyedi spoilerei ha diszkréten is, de vonzzák nemcsak a benzingőzzel fertőzöttek, hanem a laikusok tekintetét is. A motorja a lehető legnagyobb teljesítményre van felhúzva, kőkemény futóműve elképesztően fekszik a gyors kanyarokban és az autó minden egyes porcikája a lehető legnagyobb sebességről szól. Az autósok 1 százalékának egy ilyen autó maga a földi mennyország, a többi 99 százalék azonban inkább valami a hétköznapi használatra sokkal alkalmasabb járművet választana.
Az Asus ROG Phone II az okostelefonok között a legújabb tuningolt BMW. Kevesen vágynak rá, de ők nagyon, és ennek meg is van az oka.
Hatalmas
A jelenleg kapható okostelefonok közül a Samsung Galaxy Note10+ az egyik legnagyobbra nőtt készülék, amely legtöbb embernek már túlzottan nagy. És akkor most itt az Asus ROG Phone II, mely hosszabb, szélesebb és vastagabb is a dél-koreai riválisánál, ráadásul nem is kevéssel. No, és a féltéglányi tömegről sem szabad megfeledkezni: a tajvani gyártó új gamermobilja 44 grammal nehezebb az egyébként sem pehelysúlyban ringbe szálló Note10+-nál.
Az Asus-féle előlap meglehetősen visszafogott kialakítású, a hátoldal viszont már kellően exhibicionista. Nem szabad ezen meglepődni, hiszen a gamerek általában szeretnek feltűnősködni azzal, hogy milyen spéci hardver segítségével ütik el a szabadidejüket. Szerencsére nem bazári külsőt, hanem szemrevalóan menő dizájnt álmodtak meg a tervezők, ráadásul mind a felhasznált anyagokkal, mind az összeszerelési minőséggel maximálisan elégedettek lehetünk.
USB-C portból kapásból kettőt kapunk, egyet az alsó él bal oldalán, egyet pedig a telefon jobb oldalán, egy speciális csatlakozó aljzat társaságában. A kettő közül érdemes az oldalsó dugaljt használni, mert csak az hozza a nagyobb USB 3.0-sebességet, alsó társa csak 2.0-ás tempóra képes. Kapunk továbbá jack dugaljt, négy mikrofont, valamint két érintőfelületet a telefon jobb élén, melyek játék közben jönnek jól.
Nagy- és gyorsképű
A 6,59 colos képátló abszolútértékben nem számít rekord nagynak, azonban gyorsan hozzá kell tennünk, hogy ebbe a felületbe jelen esetben egyáltalán nem rondít bele notch. Vagyis a frontkamera a kijelzőn kívül kapott helyet, ami oldschoolnak hangzik, de ennél most fontosabb, hogy a szelfimodul nem ront semmit a makulátlan játékélményen. Hangszóróból egyet felül, egyet pedig alul helyeztek el a tervezők, mindkét egység messze átlagon felüli hangerejű és a hangminőségüket sem érheti kritika.
Az AMOLED technológiájú, vagyis lényegében végtelen kontrasztarányú kijelző a mai elvárásoknak megfelelően HDR10 kompatibilis, de ami a gamerek számára ennél is fontosabb, hogy 120 Hz-es frissítésű. A másodpercenként 120-szor frissített kép remek szolgálatot tesz a különböző lövöldözős játékokban és a szimulátorokban is nagy hasznát lehet venni. Összehasonlításképp, a normál mobilok 60 Hz-es, ritkább esetben 90 Hz-es képfrissítéssel bírnak. Jelenleg nagyjából 100 olyan játék érhető el, ami támogatja a 120 Hz-et.
A képernyő ezenkívül a lehető legalacsonyabb érintési késleltetése révén is brillírozik. A ROG Phone II 50 milliszekundumos válaszidejű, miközben a legújabb csúcsmobilok általában 70-80 milliszekundumos értűek.
A 2340x1080 pixeles felbontás ma már enyhén túlhaladott, főleg ekkora képátló esetében, de emiatt mégsem érheti szó a ház elejét. QHD, vagy 4K felbontás esetén ugyanis jelenleg még egyetlen chipset sem tudna megbirkózni a 120 Hz-es kijelző röccenésmentes kiszolgálásával. A stabil nagy sebesség pedig sokkal fontosabb, mint az, hogy közelről nagyítóval észre lehet venni az egyes pixeleket.
Erőmű
A motorháztető alatt a Qualcomm aktuálisan legnagyobb teljesítményű és abszolút csúcsra járatott chipsetje, a Snapdragon 855+ található, ami 12 GB RAM, illetve 512 GB-os tárhely (490 GB szabad) társaságát élvezi. Olyan kombináció ez, mely az AnTuTu sebességtesztben a világ leggyorsabb androidos okostelefonjává minősíti az Asus újdonságát.
Nemcsak nyers erő, hanem a hétköznapi használhatóság terén is brillírozik a készülék, de hozzá kell tennünk, hogy érzetre csak minimálisan gyorsabb a nem gamer csúcsmobiloknál. A komoly hardverigényű játékok betöltési ideje például átlagosan 0,5 másodperccel rövidebb, mint egy Note10+ esetében, ami szinte észrevehetetlen különbség, főleg egy laikus számára, aki persze a 60, 90 és 120 Hz-es kijelzők között sem feltétlen érez nagy differenciát.
Hiába a fejlett belső hűtőrendszer, a csúcsra járatott hardver gyorsan felmelegíti a telefon borítását. Ezzel az Asus is tisztában van, így alapáron mellékel egy külsőleg felcsatlakoztatható ventillátoros hűtőt a telefon mellé, ami tapasztalataink szerint egy picit még az ujjainkat is hűti. Az alapvetően halk ventillátor sebességét automatika állítja, de igény szerint manuálisan is variálhatjuk a fordulatszámát.
Utóbbiban egy speciális, játék közben is bármikor egyszerűen előhívható felhasználói felület van a segítségünkre, ami többek közt a processzor és a grafikus gyorsító hőmérsékletéről is folyamatosan információkkal szolgál. Valahogy úgy, ahogy teszi azt egy gamer pc.
Egyebek
Az Android 9.0-ra húzott felhasználói felületet nem bonyolította túl az Asus, nincs túl sok hozzáadott érték, ennél azonban komolyabb negatívum, hogy 2020 elején egyelőre még nem érhető el a 10-es frissítés. Ugyancsak fekete pont jár a hátoldalról a kijelzőbe költöztetett ujjlenyomat-szenzorért, melynek pontossága nem kevés kívánnivalót hagy maga után.
Képalkotás fronton erős közepes teljesítményt produkál a ROG Phone II, pedig vélhetően a gamer közösségben is akadnak szép számmal olyanok, akik abszolút felsőkategóriás kameraszettet várnának el egy ilyen csúcskészüléktől. A hátoldali főkamera 48 megapixeles felbontású, ám főleg 12 megapixeles képpont-összevonásos módban érdemes használni. Rossz fényviszonyok mellett nagyon hiányoljuk az optikai képstabilizátort. Ugyancsak kimaradt a telefotó kamera, melynek hiányában be kell érnünk az autofókusz nélküli 13 megapixeles nagylátószögű egységgel, a frontoldali kamera segítségével pedig 24 megapixeles önarcképeket készíthetünk.
5G nincs, de a 4G és főleg a négyantennás wifi elképesztő tempót diktál, ami online játék esetén nem elhanyagolható fegyvertény. Az akkumulátor 6000 mAh kapacitása tiszteletet parancsol. Azonban, ha figyelembe vesszük, hogy a 120 Hz-es képmegjelenítés 15-20 százalékkal növeli a fogyasztást, és hogy a csúcsra járatott chipset is sok energiát pusztít, akkor máris érthető, hogy életszerű használatnál miért kapunk ugyanúgy 1-1,5 napos üzemidőt, mint egy 4500-as teleppel szerelt normál csúcsmobiltól.
A 25 W-os gyorstöltővel 30 perc alatt kicsit több, mint 50 százalékra tölthető a teljesen lemerült telep, vezeték nélküli tölthetőségről viszont nem gondoskodott a gyártó, mint ahogy microSD bővíthetőségről és vízállóságról sem.
Konklúzió
+: kiváló játékélmény, mindent felülmúló sebesség, általánosan remek minőség, szép kijelző, szuper hangszórók. –: nagy és nehéz, melegedési hajlam, nem bővíthető, nincs vezeték nélküli töltés, nem túl jó a kamera és az ujjlenyomat-szenzor. |
Ha kizárólag a játékélményt és a letaglózó teljesítményt tekintjük, akkor az Asus ROG Phone II kompromisszummentes választás, “a” csúcsmobil. Egy olyan célhardverhez van szerencsénk, mely nemcsak 2020-ban, hanem még legalább 1-2 évig maradéktalanul képes kiszolgálni a mobilos gamerek igényeit.
Az átlagfelhasználók azonban nagyon gondolják át a vételt: elsősorban hatalmas mérete és tömege, másodsorban pedig a vártnál gyengébben teljesítő kamerája miatt csalódás lehet a mobil. Mindennapos használatra ezek miatt nem ajánljuk ROG Phone II-t.
Az árcédulán olvasható 320 ezer forintos árat egyrészt indokolja a cserébe kapott csúcskategóriás hardver, másrészt azonban megjegyzendő, hogy 90 Hz-es kijelzőt már 200 ezer forint ellenében kínál az ugyancsak nem lassú, de persze nem gamer kategóriás OnePlus 7T. Amennyiben remek ár/érték arányú gamer mobilra vágyunk, jó választás lehet a Xiaomi-féle Black Shark 2, ami 8 GB RAM / 128 GB tárhelyes változatban már 150 ezer forint ellenében hazavihető.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.