A dél-ausztráliai Kenguru-szigeten élő 50 ezer koala fele pusztulhatott el a tüzek miatt.
Már legkevesebb egymilliárdra tehető az Ausztrália-szerte tomboló erdő- és bozóttüzekben elpusztult nagyobb állatok – emlősök, madarak, hüllők – száma – közölte Chris Dickman, a Sydney-i Egyetem kutatója.
A szakember szerint csak a délkeleti Új-Dél-Wales államban, ahol a legtöbb tűzvész pusztít, 800 millió vadon élő állat veszhetett oda. Dickman a Természetvédelmi Világalapnak (WWF) egy, az ausztráliai állatsűrűségre vonatkozó 2007-es jelentésére alapozta becslését, amely nem terjed ki békákra, rovarokra és más gerinctelenekre.
Tudósok szerint a világon Ausztráliában a leggyorsabb az emlősfajok kihalása – az európai telepesek 230 évvel ezelőtti megérkezése óta 34 emlősfaj vagy alfaj pusztult ki, és a jelenlegi bozóttüzek még jobban felgyorsíthatják ezt a folyamatot. A dél-ausztráliai Kenguru-szigeten élő 50 ezer koala fele pusztulhatott el a tüzek miatt vadvédelmi szakértők szerint.
A mezőgazdasági minisztérium kedden közzétett adatai szerint 100 ezer haszonállat is elpusztult a tüzek következtében. Az állatok egy részét maguk a tenyésztők kényszerültek megölni égési sérülések vagy hőség okozta stressz miatt.
Ha ez a tűzvész nem változtatja meg az ausztrál klímapolitikát, akkor semmi
Mennyivel súlyosabb a mostani tűzvész a korábbiaknál Ausztráliában, és hogyan függ össze a klímaváltozással? Kröel-Dulay Györgyöt, az MTA Ökológiai Kutatóközpontjának főmunkatársát kérdeztük a természeti katasztrófa hátteréről. "Még javában előttünk vannak azok az időszakok, amikor a legtöbb tűzeset szokott történni" - mondja Kröel-Dulay György az ausztrál tűzvésszel kapcsolatban.