A NASA tudósai 10 órán át tesztelték, hogy hogyan képes mozogni a marsjáró, ami 2021-ben érkezhet el a vörös bolygóra. A jelek szerint nagyon jól.
Lassan, de biztosan haladunk az új esztendő felé, és az már most biztos, hogy tudományos szempontból igen erősen kezdjük majd a következő évtizedet. A tervek szerint ugyanis a NASA 2020 júliusában indítaná útnak a legújabb marsjáró eszközét, amit hosszú évek óta fejlesztenek a tudósok.
A robot néhány hónapja már átesett a látásvizsgálaton, júniusban pedig az is kiderült, hogy speciális kerekekkel gurulhat majd a vörös bolygó felszínén. Annak ellenére viszont, hogy a kerekeket már egy jó fél évvel ezelőtt felszerelték rá, egy dolog eddig fájóan hiányzott a tesztek közül: az, hogy kipróbálják, hogyan mozog a robot. Most ez a pillanat is eljött.
A marsjáró mozgásáért felelős NASA-tudós, Rich Rieber szerint a teszt sikeres volt, a szerkezet egy métert tett meg a neki létrehozott speciális talajon, és a kormányzása is rendben zajlott. Bár ez így elsőre igen rövid tesztnek tűnik, valójában azonban 10 órán át tartott, ennyi idő kellett ugyanis ahhoz, hogy minden rendszerét leellenőrizzék.
Rieber szerint a mostani tesztekben a marsjáró igazi mérföldkőhöz érkezett el, mivel most próbálták ki először az autonóm navigáláshoz szükséges rendszereket. A szerkezet ezen a téren is jól vizsgázott.
A számítások szerint a marsjáró 2021-ben érkezik majd meg a szomszédos bolygónkra, ahol az élet jelei után fog kutatni. Összességében naponta 650 láb, vagyis nagyjából 198 méter megtételére lesz képes.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.