Az előemberek közül messze a Homo erectus volt a legélelmesebb, de a klímaváltozás már neki is sok volt.
Hosszabb ideig élt a Földön az ember egyik őse, mint azt eddig vélték: az MTI beszámolója szerint tudósoknak sikerült meghatározniuk a Homo erectus legfiatalabb ismert maradványainak korát.
A Homo erectus, azaz a felegyenesedett ember életciklusát az indonéziai Jáva szigetén felfedezett leletek segítettek visszafejteni. A megkövesedett koponyatöredékek és más csontok kormeghatározása nagy kihívás volt: ahány tanulmány született belőle, annyiféle eredményre jutottak a régészek és történészek.
A legutóbbi, a Nature-ben publikált kutatás szerint a maradványok 108-117 ezer évesek lehetnek. Tehát az előember még akkor is túl tudott élni Jáván, amikor már minden más területen kihalt. A régészek szerint a Homo erectus Afrikában már 500 ezer éve eltűnt, Kínában 400 ezer éve halt ki, valószínűleg azért, mert alulmaradt más ősember-fajokkal szemben.
A vadászó-gyűjtögető életmódot folytató előemberek nagyjából kétmillió évvel ezelőtt jelenhettek meg Afrikában, onnan vándoroltak Ázsiába, majd valószínűleg Európába. Jáva szigetére több mint 1,5 millió éve jutottak el, majd az új adatok szerint legalább 35 ezer évvel azelőtt halt ki, hogy a modern ember, a Homo sapiens megérkezett volna.
A Homo erectust valószínűleg halálra ítélte a jávai klímaváltozás, melynek hatására a nyílt erdőségek esőerdővé változtak. Ennek ellenére a bizonyítékok alapján a Homo erectus hosszabb ideig élt a Földön, mint bármely más ősember-faj.
A kutatást rendkívül aprólékos munka volt: 13 évbe telt, mire sikerült az összes kormeghatározási módszerrel elemezni a szigeten talált üledéket és fosszilizálódott csontokat.
Nem tudom, hogyan lehetne ennél alaposabban datálni a lelőhelyet – idézte az MTI Russell Ciochont, az Iowai Egyetem paleoantropológusát, a tanulmány egyik szerzőjét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.