Hogy még jobb eszközöket tudjon tervezni, a NASA elég gyakran furcsa kísérleteket is elvégez. Most egy rakétájuk üzemanyagtartályát "fújták" addig, amíg ki nem pukkadt.
Túlterheléses tesztet végzett az alabamai Marshall űrközpontban a NASA, ahol egy hatalmas rakéta, a Space Launch System (SLS) üzemanyagtartályát vizsgálták a szakemberek. A teszt végén a tartály ki is pukkadt, de nem egyből, egész sokáig bírta – írta az Engadget.
Az SLS tartályában a NASA mérnökei (szándékosan) két és félszer nagyobb nyomást hoztak létre. Minderre azért került sor, mert kíváncsiak lettek rá, hogy a borítás ellenáll-e ekkora terhelésnek. A tartály végül ötórányi folyamatos nyomásnövelés után, 260 százalékos terhelésnél durrant szét.
A különös tesztre elsősorban mérnöki szempontból volt szüksége a NASA-nak, az ugyanis számos hasznos információval szolgál a jövőbeni rendszerekhez.
A tartály nem azonnal pukkadt ki, először egy kisebb repedés keletkezett a borításán, amely aztán tovább hasadt és végül teljesen szétnyílt. A belsejében ugyanakkor nem folyékony (és gyúlékony) hidrogén volt, nitrogéntartalmú gázokkal töltötték meg, ebben egy hatalmas kompresszor is a segítségükre volt. A tartály összességében jól muzsikált a teszten, a repedések pontosan úgy keletkeztek, ahogy arra a mérnökök számítottak. Minderről videó is készült, a tankra strapabíró kamerákat is rögzítettek.
Success! Engineers @NASA_Marshall tested the @NASA_SLS liquid hydrogen test article tank to failure – the tank withstood more than 260% of expected flight loads before buckling and rupturing! #Artemis MORE: https://t.co/xznmov26FP pic.twitter.com/qAIyapEJA5
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 2019. december 9.
Az SLS a NASA valaha épített legerősebb hajtóművű rakétája, amit arra használnak majd fel, hogy később a mélyűrbe és a Marsra is elvigye az űrhajósokat. A szupernehéz hordozórakétához egy különleges állást is készítettek, amely 30 másodperc alatt lehűti a hatalmas szerkezetet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.