Tech hvg.hu 2019. december. 03. 20:15

Veszélyes új vírus támadja az androidos mobilokat

Ismét aktív a CallerSpy nevű androidos kártevő, amely a Trend Micro szerint most üzenetküldőnek álcázza magát, hogy az áldozatok készülékeire kerüljön.

Számos olyan vírus létezik, amely trükkhöz folyamodva próbálja tőrbe csalni a felhasználókat, hogy aztán adatokat lopjon a megfertőzött eszközről. A Trend Micro új jelentésében is egy ilyen kártevőre figyelmeztet, a neve: CallerSpy.

A CallerSpy nem ismeretlen a kiberbiztonsági szakértők előtt, a vírus ugyanis nem először bukkan fel. Ezúttal viszont nem direktben támad, üzenetküldőnek álcázza magát, hogy a gyanútlan felhasználók telepítsék a készülékeikre – így pedig a vírust is.

A Trend Micro úgy véli, a CallerSpy feltűnése nem a véletlen műve, egy kiterjedt kémkedési kampány része. Azt nem tudni, kik állnak mögötte, de a malware viselkedését látva egyértelmű cél vezérli őket: nem az eszközt akarják tönkretenni, "csupán" hallgatóznak. A ZDNet megjegyzi, egyes hackercsoportok szívesen írnak olyan programokat, amelyek észrevétlenül települnek a készülékekre, hiszen a mobil ma már mindenkinél ott van.

A Trend Micro május óta figyeli a CallerSpyt és a mögötte futó kampányt, és azt találták, hogy a vírus egy látszólag ártalmatlan üzenetküldővel, a Chatrious nevű appal terjed. A malware kitalálói ebbe ültették be az ártalmas kódot, amely lehallgató készülékké változtatja a mobilt vagy a táblagépet.

Bár a Chatrious alkalmazáshoz tartozó letöltőkód idővel eltűnt, a kiberbiztonsági szakértők egy másik alkalmazást is találtak, amelyet hasonló céllal készítettek. Ezt Apex Appnak nevezik, és szintén chatelésre alkalmas – ez legalábbis az álca, mert üzenetet nem lehet vele küldeni.

A Trend Micro szerint bármelyik alkalmazást is telepítse valaki, biztos lehet benne, hogy a vírus a készülékre kerül. Miután ugyanis letöltötték, az app azonnal rákapcsolódik a kódba ágyazott szerverre, és ezzel megtörténik a baj. Az alkalmazások nem a Google áruházában, sima letöltőlinkekben terjednek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.