Egy új kutatási eredmény szerint a kutatók a kólibaktérium egy olyan törzsét tenyésztették ki, ami az üvegházhatású gáz elfogyasztására "koncentrál".
Ahhoz, hogy egyáltalán esélyünk legyen eredményesen harcba szállni a klímaváltozás ellen, arra van szükség, hogy komoly mértékben csökkentsük a levegő szén-dixoxid – és egyéb, üvegházhatást okozó gáz – mennyiségét a levegőben. Mivel a legfrissebb jelentések szerint a kibocsátás mértéke folyamatosan nő, ez csak úgy érhető el, hogy valahogy elkezdjük kivonni ezt a levegőből.
[Kimondta az ENSZ: lényegében elvesztettük a klímaváltozás elleni harcot]
Az elmúlt években a tudósok folyamatosan dolgoztak azon, hogy valamilyen megoldást találjanak erre a problémára. Most az amerikai kutatók álltak elő egy "technológiával", amire reménykedve tekinthetünk.
A Cell című tudományos szaklapban megjelent publikáció szerint a kutatóknak sikerült a kólibaktérium egy olyan törzsét kitenyészteniük, amely szén-dioxiddal táplálkozik, majd végtermékként bioüzemanyagot állít elő.
[Van egy kis gond: gyorsabban melegszik a Föld, mint eddig gondoltuk]
Bár a kólibaktériumoknak alapvetően nincs jó "sajtójuk", a kutatók már több szempontból is eredményesen használták fel őket. Sikerült velük például adatokat tárolni, de léteznek olyan "számítógépek" is, amelyeknek az alapját épp ezek a baktériumok adják – írja az Engadget.
Ez egyébként nem az első alkalom, hogy a kutatók baktériumokkal kísérleteznek a szén-dioxid csökkentésére, ám az eddigi próbálkozások során a kitenyésztett törzs inkább a tápláléka "kiegészítéseként" fogyasztotta az üvegházhatást okozó gázt. A kutatók szerint ugyanakkor egyelőre nem értek el áttörést, a kólibaktérium ugyanis jelenleg több szén-dioxidot termel, mint amennyit elfogyaszt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.