Az Európai Űrügynökség Cluster missziójának adatait elemezve szakértők rekonstruálták a mágneses mező hangját. Alább ön is meghallgathatja.
Fontos és érdekes küldetés zajlott az Európai Űrügynökség (ESA) Cluster missziója keretében, a kutatók ugyanis a Föld mágneses mezejét vizsgálták. A Helsinki Egyetem munkatársai négy űreszköz adatait elemezve rekonstruálták is azokat a zajokat, melyeket a Föld mágneses tere hoz létre.
A hangok abból a folyamatból származnak, amikor a Napból időnként távozó részecskék nekiütköznek a Föld mágneses mezőjének. A Föld körül korábban is érdekes hangokra lettek figyelmesek a tudósok. Akkor úgy fogalmaztak: olyan, mintha egy óriási dobot verne a Nap.
A mostani felfedezés egyik fontos eredménye, hogy a létrejövő mágneses hullámok komplexebbek, mint azt a kutatók eddig valószínűsítették – írta a Futurism. Az adatok ugyanakkor így is beszédesek: a tudósok azt remélik, hogy segítségükkel jobban megérthetik a mágneses mező viselkedését.
Zádori Balázs, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának fizikusa korábban arra figyelmeztetett, nagyon fontos lenne tudnunk, mi hozza létre a Föld mágneses mezejét. Szakemberek tavaly állapították meg, hogy mint egy szívverés, úgy pulzál a Föld mágneses mezeje, amit egy örvénylő jégóceán kelt – és erről egy látványos animációt is készítettek.
Egy tavaly közölt földtörténeti elemzés szerint nem várható a Föld mágneses pólusváltása, ám ezt egyes tudósok máshogy látják: szerintük egyértelműen Szibéria felé vándorol, de olyan sebességgel, ami számukra is meglepő.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.