Rövid időn belül már a második embert fertőzte meg egy olyan parazita, ami eddig csak a szarvasmarhák szemét támadta meg.
Létezik egy féregfajta, ami képes megfertőzni az emberi szemet. Ezzel az orvosok is csak néhány évvel ezelőtt találkoztak először, most azonban a világon másodjára egy 68 éves nebraskai nő is megfertőződött. Bár a két megbetegedés alapvetően még nem tűnik vészesnek, a szakemberek attól tartanak, hogy egy újfajta parazitafertőzés könnyen elterjedhet, először az Egyesült Államokban.
A Clinical Infectious Diseases című tudományos szaklapban publikált eset szerint Dianne Travers Gustafson, a nebraskai Creighton Egyetem szociológusa 2018 februárjában Kaliforniában járt, az ott töltött egyik napján pedig futás közben egy légyrajon szaladt keresztül. Akkor még nem tudhatta, hogy valószínűleg a rajt a nagy legelőlégy (Musca autumnalis) egyedei alkották, ami miatt egy hónappal később egy alig egy centiméteres parazita jelent meg a szemében.
Richard Bradbury, az amerikai járványvédelmi központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) szakembere szerint a légy a szem felszínére – általában a kötőhártyára – üríti a petéit, miközben a könnycsatornából táplálkozik – írja a Gizmodo. Egy ilyen helyzetet az emberek általában ki tudnak védeni, ám ebben az esetben könnyen lehet, hogy Gustafson a raj miatt már csak későn tudta "elhessegetni" a rovarokat.
A megfertőződött nő vízzel mosta ki a lárvát a szeméből, nem sokkal később azonban egy újabb jelent meg. Másnap felkeresett egy szemészt, aki egy harmadik lárvát is talált a szemében. Néhány héttel később visszatért Nebraskába, de mindkét szeme begyulladt. Végül egy negyedik lárvát is eltávolított a szeméből, ez már az utolsónak bizonyult, utána ugyanis nem volt panasza.
Amikor Bradbury megvizsgálta az egyik férget, kiderült, hogy az a fenti képen is látható Thelazia gulosa nevű fonálféreg volt, ami korábban csak a szarvasmarhák szemében telepedett meg. Ráadásul az is kiderült, egy kifejlett nőstény lárva volt, tele petékkel, amikből újabb lárvák fejlődhettek volna ki. Bradbury szerint az egyetlen szerencse a szerencsétlenségben, hogy csak akkor tudnak petét rakni, ha ismét egy nagy legelőlégybe kapaszkodnak, ami egy újabb szemre juttatja el őket.
A szakember szerint az állatok esetében tartós szemkárosodást, vagy akár vakságot is okozhat a fertőzés, ha nem kezelik megfelelően. Éppen ezért azt javasolja, hogy ha bárki hasonló tüneteket észlel magán, azonnal forduljon orvoshoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.