Tech hvg.hu 2019. október. 16. 19:03

Van itt egy robotkéz, amely magától megtanulta, hogyan kell kirakni a Rubik-kockát

Az OpenAI mesterséges intelligenciája egyre okosabb, és most már akkor sem esik pánikba, ha magának kell rájönnie a megoldásra.

Az Elon Musk érdekeltségébe tartozó OpenAI folyamatosan új eredményeket mutat fel a mesterséges intelligenciával végzett kutatások terén. Most olyan dologgal álltak elő, amelyet nyugodtan nevezhetünk mérföldkőnek: összeraktak egy robotkezet, amely megtanította magának, hogyan kell kirakni a Rubik-kockát.

Rubik Ernő bűvös kockáját rakták már ki robotok, olyan azonban még nem fordult elő, hogy a játékról nulla ismerettel rendelkező algoritmus rájöjjön a megoldásra, és azt a gyakorlatban alkalmazni is tudja. Az OpenAI megoldása azonban képes erre.

A Dactyl nevű robotkéz és az azt vezérlő program annyira fejlett, hogy képtelenség megzavarni a koncentrációban. A kutatók ezt úgy modellezték, hogy kesztyűt húztak rá, a két ujját összekötötték, egy másik pillanatban pedig letakarták. Az algoritmus minden zavaró kísérletet sikerrel vett, sőt, akkor sem esett kétségbe, amikor a kutatók a kirakás alatt álló kockát szándékosan másik oldalára fordították.

A Dactyl körülbelül egy évvel ezelőtt készült el, de a kocka kirakásához szükséges “agyat” csak később iktatták a rendszerébe. Az OpenAI szerint nem is a tanulásra képes algoritmus az igazi szenzáció, hanem az, hogy a program a változó körülmények között is megállja a helyét. Mindezt ráadásul olyan feladatoknál is, melyekre korábban nem volt betanítva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.