A PayPal egyszer csak úgy döntött, kiszáll a Facebook Libra nevű projektjéből, és ezzel felhagy a digitális pénz fejlesztésének támogatásával. Szakértők szerint a lépés lavinát indíthat el.
Június közepén, hosszú pletykálgatás után előállt saját kriptovalutájával a Facebook, amelyet Librának kereszteltek el. "Egy új kriptovaluta, ami mindannyiunk számára jobbá teszi a pénzt" – a digitális pénznemet ezzel a szlogennel hirdették, illetve hirdetik most is.
Azt a Facebook nem közölte, pontosan milyen céljai vannak a Librával, ám az eddig nyilvánosságra hozott információk szerint a Libra lehet az a pénznem, amit a Messengerben és a WhatsAppban – tehát első körben a Facebook-birodalomhoz tartozó alkalmazásokban – küldhetnek és fogadhatnak az emberek, másodpercek alatt.
A valuta háttérrendszerét a Libra Association nevű szövetség biztosítja, amely a Facebook mellett 27 másik céget foglal magába, többek között olyan pénzügyi és technológiai óriásokat találunk, mint a PayPal. Valami azonban elvehette utóbbi kedvét a további munkától, a hétvégén ugyanis bejelentették: nem tudják tovább támogatni a kezdeményezést – írja a The Guardian.
Noha a cég hivatalos kommünikéje nem tért ki a szakítás okaira, a PayPal alighanem egy dolog miatt döntött úgy, hogy felhagy a Libra támogatásával: ez pedig az, hogy a Facebookot hetek óta rengeteg kritika éri a pénznem miatt. Az amerikai politikusok korábban úgy fogalmaztak: átfogó kockázatelemzésre lenne szükség a bevezetés előtt. Ők kérték azt is, hogy egyelőre függesszék fel a pénzhez tartozó, Calibra nevű pénztárca fejlesztését, hogy a Kongresszusnak és a felügyeleti szerveknek legyen elég idejük tanulmányozni az esetleges biztonsági és pénzügyi kockázatokat.
A pénzügyi albizottság tagjai még levelet is küldtek a Facebooknak, melyben azt írták: a nem megfelelően átvilágított és szabályozott termék komoly pénzügyi és biztonsági kockázatot jelent. Utóbbi esetben például bűnözők élhetnek vissza a Librával, amire más kriptopénzek esetében is jócskán van példa – elég csak a bitcoint követelő hackerekre gondolni.
A PayPal ezekre nem tért ki levelében, azt viszont hozzátették, (távolról) továbbra is érdeklődve figyelik a projektet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.