A Google egy 3000 videóból álló adatbázist készített, hogy segítsen a kutatóknak megtalálni a deepfake-videók terjedésének ellenszerét.
Bár az interneten megjelenő álhírek már most is nagyon komoly problémát jelentenek, mindez semmi ahhoz képest, mint amit a deepfake-videók tömeges terejdése okozhat. A technológia lényege röviden annyi, hogy fogják valaki megjelenését, és rámontírozzák egy másik emberre, miközben a készítők azt adnak az illető szájába, amit csak akarnak. Mindehhez jelentős mennyésgű bemeneti adat kell, ám ha az megvan, a végeredmény már annyira tökéletes lehet, hogy a néző nem fogja tudni eldönteni, hogy tényleg a valódi beszélőt látja a képernyőn, vagy egy deepfake-videót néz.
A közelgő bajjal a szakemberek is tisztában vannak, ezért igyekeznek elémenni a dolgoknak: olyan algoritmusokat fejlesztenek, ami megmondja, valódi vagy kamuvideót láthatunk. Ehhez nyújt segítséget most a Google.
[Egyszer csak megjelent a kanapén Mark Zuckerberg, és lopott adatokról kezdett halandzsázni]
A keresőóriás egy hatalmas, 3000 deepfake-videót tartalmazó adatbázist hozott létre, hogy ezzel támogassa a kamuvideók ellenszerén dolgozó kutatókat. A Google számos jelenetet forgatott le színészekkel, majd a nyilvánsosan is elérhető deepfake-algoritmusokkal elkészítette róluk az álvideót. Az alábbi GIF felső részén a valódi színészt, míg az alsónál a "legenerált változatát" láthatjuk. Az adatbázist ezekkel a felvételekkel töltötték meg.
![](https://1.bp.blogspot.com/-6jWeTYXkOHs/XYo57-mHEdI/AAAAAAAAEq8/5Gn-0CTQSycnPrZVwlStVs5l4mxYcVUhQCLcBGAsYHQ/s1600/new_gif2.gif)
A cég itt nem áll meg, a jövőben tovább bővítenék az adatbázist.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.