A tervek szerint a NASA nem közvetlenül a Holdra – később a Marsra – küldené az űrhajósait, hanem egy, a Hold körül keringő űrállomásra. Ehhez először egy műholdat kell telepíteni.
Lassan, de biztosan haladunk afelé, hogy a NASA ismét embert küldjön a Holdra. Az Artemis-misszió első fázisában még az asztronauták nélkül szállna fel az űrhajó, majd 2022-ben már embert is szállítanának.
A NASA mindezt az általuk fejlesztett hajtóművel – ami miatt a kilövőállást óriási mennyiségű vízzel kell hűteni a start idején – vinné véghez, azonban az űrhajó nem közvetlenül a Föld és a Hold között közlekedne. A szakemberek ezért szeretnék pályára állítani a világ első, Hold körül keringő űrállomását, a Gatewayt, hogy azt kiindulási pontnak használhassák az asztronauták a holdra szálláshoz.
Ahhoz, hogy ez a terv sikerüljön, most egy apró műholdat, a CubeSatot indítják útnak, hogy megtudják, milyen pályán keringene majd a Gateway. Ezek szerint a pályája legközelebbi pontján 1600 km-re lenne az égitesttől, míg a legmesszebbinél mintegy 69 200 km lesz majd köztük.
Bár a küldetés még csak most kapott zöld utat, a tervek szerint 2020 végén már útnak indulhatna a CubeSat. Ha minden jól megy, három hónap alatt áll majd pályára a készülék.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.