A szibériai Novoszibriszknél egy Toyota tetejébe csapott egymás után kétszer a villám, megcáfolva ezzel a népi hiedelmet.
Az ember már kisgyermekként megtanulhatja a népi bölcsességet, miszerint "A villám nem csap le kétszer ugyanoda", vagyis ha valami rossz történik, az nem történhet meg még egyszer.
Ám ennek nem sok köze van a valósághoz és a villámok természetéhez. A villámlás egy hatalmas elektrosztatikus kisülés, ami lefelé törve keres magának utat, és a legkevésbé sem érdekli, hová csapott le egy másik villám korábban. A leggyakrabban a fákba, épületekbe csap bele, mert azok teteje van a legmagasabban, így azokat éri el a legrövidebb úton. Jó példa erre a New Yorkban található Empire State Building, amelybe évente több mint 100 alkalommal csap bele a villám. (És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy nemrég az Északi-sarkkör közelében is villámlott – ami sokkal nagyobb baj, mint gondolnánk.)
Hogy mennyire téves a közmondás, arról személyesen bizonyosodhatott meg nemrég az az orosz autós is, aki a szibériai Novoszibirszkben, a Berdskoye autópályán haladt. Az erős esőzésben a mögötte haladó autós fedélzeti kamerája rögzítette, amint a kocsi tetejére lecsap a villám – egymás után kétszer, ugyanarra a pontra.
A Toyota akkumulátora azonnal megadta magát, ennél nagyobb kár azonban szerencsére nem keletkezett, és a kocsi sofőrje sem sérült meg.
A NASA egyébként 2003-ban készített egy vizsgálatot, amelyben 386, a földbe csapó villámot figyeltek meg. Az általuk készített tanulmányból kiderült, ezek több mint harmada egyszerre több helyre is becsapott – vagyis a villám a föld felé haladva elágazott.
Nemrég egyébként az egyik M6-os autópályán haladó autóba is villám csapott.
Ha kíváncsi a természeti jelenségekre és azok hátterére, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.