Tech hvg.hu 2019. szeptember. 13. 10:21

Bújócskáznak a patkányok, és élvezik

A berlini Humboldt Egyetem kutatói patkányokkal végeztek kísérletet, hogy megnézzék, mennyire képesek az összetett gondolkodásra. Az állatok sokkal jobban szerepeltek a "teszteken", mint arra számítottak.

Könnyen megtanulják a patkányok a bújócska szabályait, és emberekkel is szívesen játszanak – állapították meg német kutatók. A berlini Humboldt Egyetem tudósai YouTube-videókból nyerték az ihletet, amelyeken kisállattartók produkáltatják kedvenceiket. Az állatoknak 30 négyzetméteres játszóteret építettek, amelyben dobozok és kartonfedezékek kaptak helyet. Építettek hét búvóhelyet a patkányoknak, és hármat a kísérletvezetőnek.

A Science-ben megjelent tanulmány szerint a hunyót játszó állatot egy dobozba zárták, amelyet távirányítással lehetett nyitni – írja a Gizmodo. Ebből tudta a patkány, hogy indulhat keresni. A sikeres megtalálást a kutató simogatással és csiklandozással jutalmazta, jutalomfalat nem volt. Amikor a tudós volt a hunyó, lekucorodott a doboz mellett, a patkány pedig elszaladt valamelyik búvóhelyre.

A kísérlet fontos tanulsága, hogy a patkányok nem cserélték fel játék közben a szerepüket, tehát tudták, hogy ha bújnak, akkor csendben és egy helyben kell maradniuk. Ez elég bonyolult viselkedés, amihez szabályokat kell ismerni és követni.

A játék közben előfordult, hogy a bújó patkány egyik helyről gyorsan átrohant egy már ellenőrzött kuckóba. Ez arra utal, hogy képesek felfogni a másik szereplő észjárását, és számolni vele.

A tudósok arra is kíváncsiak voltak, hogy az állatok a jutalomért, vagy az élvezetért vesznek-e részt a játékban. A jelek arra mutatnak, hogy kifejezetten örömet okoz nekik a bújócska, például amikor megtalálták az embert, a levegőbe ugráltak örömükben. Ez más állatokra is jellemző, amikor jól érzik magukat.

Ha érdeklik a hasonló tudományos újdonságok, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.