Az Imperial College London tudósai egy olyan drónt fejlesztettek, amellyel könnyebb lesz begyűjteni a vízmintákat.
Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően ma már ott tartunk, hogy léteznek légi, vízi és szárazföldi közegre tervezett drónok is, olyan viszont még nem készült, ami az előbbi két közeget egyszerre képes "otthonának" tekinteni. Az Imperial College London robotfejlesztő részlegében viszont készítettek egyet, és már azt is látni, miként működik.
Az AquaMAV nevű szerkezet igazi különlegessége nem az, hogy lebeg a vízen, hanem az, hogy képes "kiugrani" belőle. A Science Robotics című tudományos szaklapban közölt leírás szerint a szerkezet üzemanyagot és vizet is felhasznál ahhoz, hogy képes legyen elstartolni.
A drón belsejében kalcium-karbidot helyeztek el a fejlesztők, ami vízzel érintkezve acetiléngázt hoz létre, amit aztán az erre kialakított részbe juttat a rendszer vízzel és levegővel együtt. Amikor a gázt begyújtják, az elegy berobban, a szerkezet kipréseli magából a vizet, ezzel hajtva előre a AquaMAV-ot.
A drón 26 métert képes így megtenni, a vizet pedig olyan erővel lövelli ki magából, hogy még az erős hullámzás közepette is képes felrepülni. A tudósok azt remélik, hogy az ilyen szerkezettel olyan helyekről is mintát lehet venni a vízből, ahonnan erre a körülmények miatt egyébként nem lenne lehetőség.
Ha szívesen olvasna még többet a drónokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.