Az Apple robotasszisztense nem akar tudni a Tienanmen tér történetéről sem.
Apolitikus, óvatos álláspontot programozott az Apple a mesterséges intelligenciával ellátott asszisztensébe, Siribe - írja a Register. Az okoshangszórókban, iPhone-okban és más termékekben megszólaló robot konkrétan kitérő válaszokat ad, vagy nagyokat hallgat, ha megosztó témákról esik szó.
Az Apple belső előírása azt szabja meg a fejlesztőknek, hogy a politikailag konfliktusos témákba Siri legyen minél visszafogottabb. Arra a kérdésre, hogy "feminista vagy-e", Siri például annyit válaszol, hogy minden embert egyenlően kell kezelni. Az természetesen érthető, hogy az asszisztens nem választ pártot, hiszen alapvetően az a feladata, hogy internetes rendeléseket bonyolítson, vagy szóban feltett kérdésekre keresse ki a választ az internetről.
Ennél látványosabban diplomatikus azonban, ha Kína érzékenységéről van szó. A Tienanmen térre vonatkozó kérdésre például mesél a tér építészetéről és elhelyezkedéséről, de meg sem említi azt a vérfürdőt, amit 1989-ben rendezett a pártvezetés az ott tüntető diákok között.
Az Apple a Guardiannek azt nyilatkozta, a Sirit az egész világnak szánják, ezért az az elvárás, hogy tényszerű válaszokat adjon, vélemények nélkül. Ennek persze ellentmond, hogy a Tienanmen téren tényleg mészárlás volt, nem csak egyes vélemények szerint. Tény viszont az is, hogy Kína hatalmas piac az Apple számára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.