A közösségi média jóvoltából azonnal érkeznek a hírek, fotók a világot érintő eseményekről. Kérdés, mennyire hihetünk ezeknek, még abban az esetben is, ha a hírt/képet megosztók ismert személyiségek.
A sajtó naponta számol be a brazíliai tragikus erdőtűzhelyzetről, és persze a közösségi média is tele van a hírekhez kapcsolódó posztokkal, fotókkal, videókkal. Ismert személyiségek állnak ki bolygónk védelme mellett, és osztanak meg megrázó képeket. A szándék dicséretes, azonban – mutat rá a The New York Times – gyakran hamisak ezek a felvételek.
Példaként rögtön az ismert focistát, Cristiano Ronaldót hozza fel, aki nemrégiben osztott meg egy, az erdőtüzet mutató megrázó képet 120 millió Facebook-követőjével, és mintegy 80 millió Twitter-követőjével. Anélkül, hogy bárki is vitába szállna a képhez mellékelt szöveggel (ami az ember felelősségét veti fel a bolygó megmentésében), az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a felvétel még 2013-ban készült, távol az Amazonastól.
The Amazon Rainforest produces more than 20% of the world’s oxygen and its been burning for the past 3 weeks. It’s our responsibility to help to save our planet. #prayforamazonia pic.twitter.com/83bNL5a37Q
— Cristiano Ronaldo (@Cristiano) 2019. augusztus 22.
Will Smith fia, a népszerű zenész, Jaden Smith az Instagramon osztott meg egy légi felvételt a tűzkígyóról 13 millió követőjével, külön is felhívva a figyelmet arra, hogy az Amazonas esőerdője a világ egyik legnagyobb szén-dioxid-elnyelője. Azonban ez a kép 1989-ben készült. Még olyan neves személyiségek is megosztották, mint a teniszező Novak Dokovic (mintegy 9 millió Twitter-követő) vagy Madonna (14 millió Instagram-követő).
Ugyanazon a napon, amikor Jaden Smith közzétette a képet, a bolygó megmentésében elkötelezett, 34 millió követővel rendelkező Leonardo DiCaprio is posztolt egy másik fotót. Ezt Ricky Martin énekes és a francia elnök, Emmanuel Macron is megosztotta. Azonban – írja a New York Times – egyikük sem azonosította a forrást. Pedig jól tették volna, ugyanis a kép egy stock fotó, és a fotós még 2003-ban elhunyt.
Sebastián Piñera chilei elnök is megosztott egy felkavaró fotót a füstben úszó lombkoronákról, azonban ez a kép is évekkel korábban készült. Az Adobe stock fotó katalógusából való, és a Reuters fotósa készítette még 2013-ban.
Los incendios forestales en #Amazonas son graves, afectan los pulmones de nuestro planeta y ponen en riesgo la salud de sus habitantes. Hoy conversé con Presidentes de Brasil @jairBolsonaro y Bolivia @Evoespueblo y les ofrecí la ayuda de Chile para combatir los incendios. pic.twitter.com/oMG1bJAKvl
— Sebastian Piñera (@sebastianpinera) 2019. augusztus 22.
Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi helyzet súlyosságát a The New York Times sem vitatja, csak épp arra próbálja felhívni a figyelmet, mennyire fontos azok felelőssége, gondossága, akik rengeteg követővel rendelkeznek, és akiknek így mindent elhisznek. A posztolók jó szándéka vitathatatlan, csak ha kiderül, hogy időnként hamis fotókat is kitesznek, épp a szavahihetőségük szenved csorbát.
Ha máskor is tudni értesülni a szeretne a neten terjedő képek hitelességéről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.