Jövőre még be kell érnünk a 7 nm-es gyártástechnológiával a Qualcomm lapkakészleteinél, de 2021-ben már a TSMC-nél 5 nm-es technológiával készülő áramkörök kerülhetnek a csúcstelefonokba.
Nemrégiben mutatta be a Qualcomm a Snapdragon 855 Plus lapkakészletet, a 855 chipset egy erősebb, magasabb órajelen pörgő változatát. Ez azonban csak egy középciklusú frissítés volt, a nagyobb update az év végére várható. A Snapdragon 865 lapkakészletről van szó, és ezt az áramkört várhatóan a Samsung fogja gyártani 7 nm-es EUV (Extreme Ultraviolet Litography) technológiával.
Ez a lapkakészlet decemberben jelenhet meg, és két változata lesz (ezek Kona és Huracan kódnéven szerepelnek). Mindkét verzió támogatja az LPDDR5x memóriát és az UFS 3.0 flash memóriát, azonban csak az egyiken lesz integrált 5G modem is.
Augusztus elején egyébként megjelent a Geekbenchen a Qualcomm Kona nevű áramkörrel (gyaníthatóan a Snapdragon 865-tel) hajtott eszköz, imponáló többmagos eredményt mutatva. 12 915 pontjával lényegében az összes jelenlegi androidos mobilt lekörözi.
A Snapdragon 865-tel persze nem ér véget a sor, és a legújabb értesülések már a Snapdragon 875-ről szólnak. Visszatekintve a Snapdragon chipkészletek generációira, látható, hogy a gyártásuk során a Qualcomm ide-oda táncol a Samsung és a TSMC között (a Qualcomm csak tervezi a processzorokat). A Snapdragon 830, 835 és 845 a Samsung 14 nm-es, illetve 10 nm-es technológiáját kamatoztatták, a 855-ös áramkör viszont már a tajvani TSMC-nél készült. A 865 – mint említettük – ismét Samsung-gyártású lesz, viszont a 875-nél visszatér a Qualcomm a TSMC-hez, méghozzá annak 5 nm-es technológiája miatt. Bár a Samsung is befejezte e technológia fejlesztését, állítólag a TSMC chipjei jobb teljesítményűek a Samsung által gyártottaknál.
A 7 nm-es összehasonlítva, az 5 nm-es lapkakészletek 45 százalékkal kisebbek lehetnek (vagy ha ugyanolyan nagyok, akkor sokkal több tranzisztor helyezhető el rajtuk), és 15 százalékos teljesítménynövekedést ígérnek. A TSMC állítja, hogy 5 nm-es technológiája biztosítja a szükséges számítási teljesítményt a mesterséges intelligencia és az 5G igényeihez.
Jelenleg úgy tűnik, hogy a TSMC a vártnál korábban vezetheti be az új technológiát, a tömegtermelés akár már a jövő év első felében elkezdődhet. 2022-re pedig már a 3 nm-es technológiát ígérik a tajvaniak, amivel a mainál sokkal jobb teljesítményt és sokkal hosszabb akkumulátoros működési időt lehet majd elérni.
Ha érdeklik az új mobilos hírek, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.