A pszichoterápiától a gyógypedagógiáig sok területen hatásos a zeneterápia. Bár a zene emberi agyra gyakorolt hatásának pontos mechanizmusairól sokszor csak feltételes módban mer fogalmazni a tudomány, ott már tartanak a kutatások, hogy felhasználásukkal új, terápiás célra is jól használható hangszereket lehessen alkotni.
Az idei frankfurti zenei vásáron első ízben díjaztak terápiákban bevethető új hangszereket, és a nagydíjat asztali dob és húros hangszerek különleges kombiná ciójának, egy berlini műhely „MoTaka Klangrad” névre keresztelt instrumentumának ítélték oda.
De díjat kapott egy szférikus hangzásokra képes hangszer, a Kristallpentonia is.
Megnyugtató hatást keltett korábban is már több, zeneterápiás konferenciákon prezentált konstrukció – meséli Urbánné Varga Katalin zenepedagógus és zeneterapeuta. Például a – házilag is elkészíthető – esőbot: egy hosszú, kibelezett, kiszárított, a tüskékkel spirálszerűen teleszurkált, és a két végén lezárt kaktuszrúdba magokat raknak, majd lassan le és fel mozdítják, s a csörgedező magok hangja nyugtatóan hat, vagy az a fából készített karosszék, amely hátul tele volt húrozva, és harmonikusan felhangolva, és amelybe bele lehetett ülni, amikor pedig megzengették, az illető kellemes rezgést érzett és körbefonta a varázsos hangzás.
Egyes nyugati országokban már odáig is eljutottak, hogy zenéhez értő emberekkel íratnak olyan zenéket, amelyek az adott kliens gyógyulásához szükségesek. Ehhez csupán meg kell adniuk a legfontosabb paramétereket, például hogy milyen Herz-tartományban szólaljanak meg a hangok, vagy hogy ne legyenek olyan ritmusok, amelyek irritálhatnák az illetőt.
Svájci kutatók például kifejezetten újszülöttek számára írt zenével serkentik a koraszülöttek agyának fejlődését. Munkájukkal bizonyították, hogy jobban fejlődnek az ilyen zenét hallgató koraszülöttek neurális hálózatai, különösen az a hálózat, amely az érzékelésben és észlelésben játszik szerepet.
A krónikus fájdalmak csökkentésére és a demencia kezelésére, sőt kialakulásának megelőzésére is alkalmas zeneterápiáról és a szakmai hazai helyzetéről olvashat a friss HVG hetilap Tech + tudomány rovatában.