Hatalmas homokdűnéket építenek a kelet-angliai tengerpart egy szakaszán, hogy megvédjenek 400 otthont a viharok keltette hullámoktól. Ez az első próbálkozás Nagy-Britanniában arra, hogy megpróbálják kivédeni a tengerszint-emelkedés hatásait, felkészüljenek a klímaváltozásra.
A homokdűnék építése augusztus végén fejeződik be, ám azok csak Norfolk grófság északi részének lakóit fogják megvédeni az eróziótól mintegy 20-30 évig, akkor azonban valószínűleg el kell majd költözniük az ott élőknek – mondta Jaap Filkweert, az építkezés terveit készítő Royal HaskoninDHV holland mérnöki iroda illetékese. "A tengerpart fokozatosan erodálódik, ezeknek a közösségeknek hátrább kell húzódniuk a szárazföldön. Ez a projekt időt ad nekik arra, hogy a tengerparti változásokhoz adaptálódjanak" – tette hozzá.
A Bacton és Walcott strandjain megvalósuló, 1,8 millió font költségvetésű projekt sikeressége másokat is arra ösztönözhet, hogy homokdűnékből védelmi vonalat alakítsanak ki a tengerpartok mentén. A dűnék megvédik a közeli bactoni gázterminált is, amely az országos fogyasztás egyharmadához biztosít gázt – mondta Flikweert, akinek cége már épített hasonló homokdűnéket Hollandiában.
A tengerből mintegy 1,8 millió köbméter homokot kotornak ki és pumpálnak a tengerpartra, ahol buldózerekkel építik fel a homoktornyokat, amelyekkel késleltetni tudják a partvonal eltűnését – közölte az észak-norfolki kerület önkormányzata.
A brit környezetvédelmi tárca hat évre 1,6 milliárd fontot biztosít olyan programra, amelynek célja mintegy háromszázezer otthon megvédése.
Brit kutatók nemrég megkongatták a vészharangot, prognózisuk szerint ugyanis az eddigi becsléseket jelentős mértékben meghaladhatja a tengerszint emelkedése, az évszázad végére két méterrel is magasabban lehetnek a vizek. A Notre Dame-i Egyetem szakemberei korábban egy térképet készítettek arról, hogy a tengerszint emelkedésének hol mi lesz a következménye: itt megnézheti, melyik országok (nem) élik majd túl a globális felmelegedést.
Ha értesülni szeretne a klímaváltozással kapcsolatos fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.