Tech hvg.hu 2019. augusztus. 08. 09:03

Beperelték a tévézés Robin Hoodját

Összefogott négy nagy amerikai televíziós hálózat, és bepereltek egy nonprofit szolgáltatást, amely ingyenesen tette lehetővé tévécsatornák műsorának nézését az interneten keresztül. Igaz, semmit sem fizetett a nagy műsorszolgáltatóknak.

Négy neves műsorszolgáltató is pereli a Locast nevű szolgáltatást (és a mögötte állókat), amiatt, hogy engedély nélkül teszi lehetővé olyan tévéműsorok nézését az interneten, amikért egyébként fizetni kellene – írja a Reuters. A szóban forgó Locast egyébként nonprofit szervezet, nem kér pénzt a műsorokért, csupán adományokat fogad el a weboldalán keresztül. A szolgáltatás állítólag lefedi az amerikai piac 31 százalékát. Még ha nincs is nyeresége, érthetően elég nagy negatív hatással van az olyan kábel- és műholdtévés szolgáltatókra, akiknek fizetnek a nézők. A négy nagy szolgáltató (CBS, NBC, ABC, Fox) kifejezetten azt sérelmezi, hogy a Locast komoly bevételkiesést okoz nekik.

A Locast egyébként már másfél éve tevékenykedik, és eddig elkerülte a nagy négyes haragját. De vajon mi verhette ki a biztosítékot? Vannak, akik szerint a DirecTV tulajdonosa, az AT&T áll a háttérben, aki vitába keveredett a CBS-szel és a Nexstarral. Hogy ezért vagy sem, az nem tiszta, mindenesetre a szolgáltató hozzáadta a Locast appját a DirecTV-hez és U-verse vevőihez, ráadásul júniusban 500 ezer dolláros adományt adott a Locastnek.

Locast

Hogy aztán emiatt került-e a Locast a nagy négyes célkeresztjébe, az kérdéses, és lehet, hogy sosem derül ki az igazi ok, most majd mindenesetre a bíróságon folytatják. A Locast mögött álló cég ügyvédje szerint független, közszolgáltatást nyújtó vállalkozásról van szó, amelynek tevékenységét a szerzői jog engedélyezi. Az a tény, hogy másfél éven keresztül egyetlen műsorszolgáltató sem terjesztett be keresetet ellene, azt sugallja, hogy mindezt már korábban felismerték. Bíznak abban, hogy a peres eljárás során meg tudják majd védeni ezeket az állításokat.

Mindeközben a négy műsorszolgáltató háborog: na nehogy már a tévézés Robin Hoodjának kiáltsák ki a Locastet. A szolgáltatás ugyan valóban nem profitorientált, viszont az alapítása, a finanszírozása és a működése határozott kereskedelmi célokra utal.

Többen is párhuzamot vonnak a mostani eset és egy 2012-ben indított vállalkozás, az Aero esete között. Az Aero napi 1 dollárért, illetve évi 8 dollárért közvetített tévéműsorokat az előfizetőinek, és akárcsak a Locast, ő sem fizetett a műsorszolgáltatóknak. Az Aerót még 2012-ben számos szolgáltató beperelte, és végül az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága úgy ítélte meg, hogy az Aero megsérti a szerzői jogi törvényt. Az Aero végül beszüntette a működését.

Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.