Egy látszólag egyszerű matekfeladvány igazi kommentháborút indított az interneten, mert többek saját igazukhoz ragaszkodnak.
Az internet gyakran lesz egy-egy konkrét témával kapcsolatos vita felülete, és néhány napja a Twitter örökölte meg ezt a "szerepet". Történt ugyanis, hogy egy matematikai feladvány előbb százak, majd ezrek hozzászólását váltotta ki, és végül egész hosszú eszmecsere kerekedett belőle. Ami azóta is tart.
A feladvány érdekessége, hogy látszólag egyszerű példáról van szó, íme:
oomfies solve this pic.twitter.com/0RO5zTJjKk
— em ♥︎ (@pjmdolI) 2019. július 28.
Mint tehát fent látható, az egyenlet semmi különlegeset nem tartalmaz: van egy kis összeadás, szorzás, osztás, egy-egy zárójel és persze a számok. Ráadásul nem is nagy számokról van szó, hiszen egy nyolcas és néhány kettes szerepel benne. Vagyis még nem is tűnik annyira ijesztőnek a művelet.
Ennek ellenére még most is tucatjával bővül az eredeti poszthoz tartozó hozzászólások száma, többen ugyanis ahhoz ragaszkodnak, hogy a megoldás 1, másoknál viszont 16 jött ki. Az ok nem a számolással kapcsolatos készségek hiányánál keresendő, másról van szó: eltérő megközelítések vannak, melyik műveleti jel élvez elsőbbséget a másik előtt, így sokan más utat követnek.
Íme néhány megoldás a rengeteg közül:
— maggie (@BatmanOfficial_) 2019. július 29.
(2+2) = 4
— em~ (@jimnlvr) 2019. július 28.
8/2 = 4
4(4) = 16
(2+2) 4
— koook (@SoWhAT9000) 2019. július 28.
8/2(4)
According to PEMDAS you need to get rid of parathenses first so
2(4)=8
8/8=1 answer is one.
— laur♏️ (@lauram_williams) 2019. július 30.
IM SICK OF YALL pic.twitter.com/lCE1F1qg7b
— como siempre (@skylarrousse) 2019. július 30.
Hogy a vitát könnyebb legyen eldönteni, a Popular Mechanics egy egyetemi docensre bízta a dolgot, aki rögtön le is vezette, hogy a megoldás 16. Rhett Allain azonban úgy véli, a feladat nem tekinthető "rendes" matematikai egyenletnek, a példa ugyanis olyan, mint a jól ismert "milyen színű ez a ruha?" kérdés. Ami többek szerint kék-fekete, mások szerint viszont arany-fehér.
Legutóbb a százalékszámítás kapcsán pattant ki hasonló reakciót generáló bejegyzés a Twitteren, ez azonban más miatt érdekes.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.