Június közepén mutatta be a Facebook saját virtuális pénzét, a Librát. A felhasználók azonban roppant bizalmatlanok mind a kriptovalutával, mind a Facebookkal szemben. A világ befolyásos pénzügyi vezetői szintén nem bíznak a közösségi oldal üzemeltetőiben.
Egy új kriptovaluta, ami mindannyiunk számára jobbá teszi a pénzt – így mutatta be a Facebook saját kriptopénzét, a Librát valamivel több, mint egy hónapja. Ne gondoljunk persze nyomtatott bankjegyekre, ez a pénz ugyanis csak a digitális/virtuális világban létezik majd – a részletekről itt olvashatnak.
A Facebook kriptovalutája ugyan csak jövőre indul el, azonban egy mostani felmérés azt mutatja, egyelőre igencsak híján van a bizalom az új virtuális fizetőeszköz felé, a felhasználók nem bíznak abban, hogy a Facebook megfelelően kezeli majd az adataikat.
A Messenger miatt a Facebook konkurensének számító Viber üzenetküldő által készített vizsgálatba – melyet éppen az érintettség okán érdemes helyén kezelni – ezer amerikai és ezer brit felhasználót vontak be, valamennyiük 18 évnél idősebb volt. Az amerikaiaknak mindössze 2,5 százaléka mondta azt, hogy biztosan fizetne a Librával (megbízva a Facebookban), a briteknél pedig csupán 1,4 százalék volt ez az arány. Viszont az amerikai felhasználók 13,9 százaléka, az Egyesült Királyságban élőknek pedig a 16,6 százaléka utasította el kategorikusan a Librát, mondván, sohasem fizetnének vele.
A nemek között is volt különbség a Libra fogadtatását (a bizalmat) illetően: az amerikai nőknek csupán az 1,8 százaléka volna hajlandó kipróbálni, szemben a férfiak 3,2 százalékával. A britek esetében 1,1, illetve 1,7 százalék adódott erre. Az idősebb amerikai felhasználók – nemtől függetlenül – kevésbé bíznak a Facebookban a Libra kapcsán, mint a fiatalabbak, a briteknél viszont éppen fordított a helyzet.
[Hol fizethetünk, és hogyan kereskedhetünk kriptopénzzel? Mitől olyan biztonságos és átlátható a blokklánc? Válaszok a Kriptopénz ABC-ben.]
Összességében arra a kérdésre, hogy bíznak-e abban, hogy a Facebook titokban tartja majd a fizetési rendszer használatához szükséges felhasználói információkat, mindkét nemzet válaszadóinak döntő többsége egyértelmű nemmel felelt. Mindez persze érthető a Cambridge Analytica botrány fényében, amiért a napokban óriási büntetést kapott a Facebook.
Szintén nincsenek elragadtatva a Libra bevezetésének ötletétől a nagyhatalmak pénzügyminiszterei. "A Libra ellenőrizhetetlen rendszert teremtene, amelyet a terrorista szervezetek is kihasználhatnának" – hangoztatta Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter nemrég Franciaországban, ahol helyi kollégája, Bruno LeMaire úgy fogalmazott: "nem engedhetjük meg egy olyan digitális pénz működését, amely egyetlen biztonsági szabályt sem tart be, amelyet megkövetelünk egy szuverén valutától".
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.