Elindult az űrszippantóskocsi utolsó útjára.
Elhagyta a Nemzetközi Űrállomást a Progressz-72-es orosz teherűrhajó. Az űrjármű négy hónapja csatlakozott az állomáshoz, ekkor ellátmányt és felszerelést hozott a bázison dolgozó űrhajósoknak. A hajót a kipakolás után szeméttárolóként használták, és most hulladékkal tele eresztették útjára.
A Progressz azonban soha nem tér már vissza a Földre. Az űrállomáson - mnt bármilyen más munkahelyen - felhalmozódik a szemét a hónapok során: tönkrement berendezések, cserélt alkatrészek, élelmiszerek csomagolása, illetve természetesen az emberi test is termel szerves hulladékot.
Az ISS életfenntartó rendszere egyébként a vizeletet megtisztítja, és az így kapott ivóvíz állítólag tisztább a legtöbb földi csapvíznél. A széklet azonban nem hasznosul újra, hanem hermetikusan lezárt tasakokba kerül, amelyeket alumíniumtartályokba gyűjtenek, azokat pedig az épp szemetesként használt űrhajóba.
A Progressz-72 most kukásautóként indul utolsó útjára, amely tulajdonképp egy hatalmas szemétégetőbe vezet. Az űrhajó ugyanis hamarosan belép a légkörbe, majd a súrlódástól felhevülve - tartalmával együtt - elég.
Az első űrhajókon még nem volt ilyen pedáns a szippantás, ezekből nem ritkán egyszerűen az űrbe került a széklet, hogy aztán milliónyi fagyott kakacseppként keringjen tovább. Ez nemcsak gusztustalan megoldás, de az orbitális sebességek miatt komoly veszélyt jelent a többi űreszközre, amelyeket már egy csipetnyi is tönkretehet.
A későbbiekben pedig meg kell majd oldani a reciklálást, hiszen a hosszú távra tervezett holdi vagy marsi kolóniákon a szerves anyag nagy kincs, amely az élelemtermelés alapja lehet alga-akváriumokban vagy más biológiai modulokban. (NASA)